Ралица Кацарска, ПДИ
Ден на правото да знам
Наградите за Деня на правото да знам

Предстои двадесет и втората церемония за Международния ден на правото да знам.

 

Заповядайте на 28 септември, събота, от 11.00 часа в Литературен клуб „Перото“, НДК.

 

Как възникна идеята?

 

На 28 септември 2002 г. в София се създава Мрежата на застъпниците за свобода на информацията (Freedom of Information Advocates Network), на която ПДИ е съосновател и член. Членовете на мрежата решават да отбелязват тази дата като Международен ден на правото да знам с цел утвърждаването и популяризирането на стандартите в областта на свободата на информация.

 

От тогава насам, всяка година членовете на FOIAnet отбелязват 28 септември, за да популяризират правото на информация и свободен достъп до нея.

 

В резултат на кампании в различни държави и нарастваща популярност, през 2015 година с Резолюция 38 C/Resolution 57 ЮНЕСКО признава 28 септември за  Международен ден на всеобщия достъп до информация. През 2019 г. 74-то Общо събрание на Организацията на обединените нации го утвърждава като Международен ден на всеобщия достъп до информация.

 

За пръв път Програма достъп до информация отбеляза Международния ден на правото да знам в София на 28 септември 2003 г. и оттогава насам всяка година организираме церемонии за връчване на награди и антинагради на тази дата. Със „Златен ключ” отличаваме заслужилите граждани, НПО, журналисти и „добрите“ институции, а с „Катинар” и „Завързан ключ” порицаваме практики, които нарушават правото на достъп до информация. Жури избира победителите сред десетки номинации.

 

Специалната уеб страница за Деня на правото да знам съдържа информация за проведените от 2003 г. досега церемонии, всички наградени по категории, снимките от церемониите, както и плакатите, брошурите, филмите, музиката и други промоционални материали, създадени като част от кампанията, като например песента "Дишай”, посветена на правото на информация, с автор на музиката и аранжимента Михаил Йосифов, текст на Марий Росен i в изпълнение на Андрония Попова – Рони. 

 

Наградите


Наградите за Деня на правото да знам се разпределят в шест категории – четири положителни и две негативни. 

 

През изминалите 21 години Програма достъп до информация е връчила 243 положителни награди, които включват същинското отличие „златен ключ“ за положителните категории и насърчителни грамоти. основен критерий е активното, последователно и резултатно прилагане и  използване на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и обществена значимост на каузите.  Ето как са разпределени в отделните категории:   

  1. 63 награди и грамоти в категорията "Гражданин, който използва най-активно правата си по ЗДOИ"
  2. 56 награди и грамоти в категория "Неправителствена организация, най-активно упражнявала правото си на достъп до информация"
  3. 74 награди и грамоти в категория "Най-добри журналистически материал/ кампания, свързани с правото на достъп до информация"
  4. 50 награди и грамоти в категорията "Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани"

 

Институциите, които нарушават  правото на достъп до информация получават антинагради – „Катинар“ и „Вързан ключ“.

 

В категорията "Институция, която не изпълнява задълженията си по ЗДОИ и грубо нарушава правата на гражданите по ЗДОИ" – с Катинар или Срамота за смъмряне на нарушенията като второстепенна антинаграда сме порицали 173 институции.

 

В категорията "Най-абсурден/смешен случай за достъп до информация или решение по заявление за достъп до информация" през годините 25 институции са получили „Вързан ключ“.

 

На пръв поглед това е само статистика, но зад тези числа стои дългогодишната застъпническа кампания на ПДИ, усилията на активни граждани и НПО за прозрачно управление, журналистически материали, разкриващи корупционни практики и лошо  управление на централно и местно ниво, и старанието на все повече институции, които се стремят да прилагат ЗДОИ и да спазват основното човешко право – правото на информация.

 

Очакваме Вашите номинации!

 

Номинации се събират до 15 септември 2024 г. чрез електронната форма на страницата за Деня на правото да знам, която ПДИ поддържа: http://www.righttoknowday.net/nominations/. 

 

Всяко предложение за награда/антинаграда трябва да е мотивирано.

 

Журито, чиито членове през годините са спомогнали за утвърждаване на стандартите в областта на свободата на информацията, ще избере победителите въз основа на утвърдени критерии.

 

Благодарности


И накрая, но не и по значение, бихме искали да благодарим на всички, които повярваха в идеята на Деня на правото да знам и ни подкрепиха финансово през всичките тези години: програма МАТРА „Малки проекти“ на Посолството на Кралство Нидерландия – София, програмата на ООН за развитие (ПРООН), Програма МАТРА на Министерство на външните работи на Кралство Нидерландия, Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа (CEE Trust), фондация „Америка за България“, финансовия механизъм на ЕИП, опериран от Фонд Активни граждани България и хората, които се включиха в дарителската кампания на ПДИ в платформата Indiegogo.

 

 

 

 

Кампанията за Международния ден на правото да знам 2024 се осъществява в рамките на проект "Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация "Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени в нея, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.

© 2024 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.