![]() Ралица Кацарска |
ООН обяви 28 септември за Международен ден на всеобщия достъп до информация. На 15 октомври 2019 Общото събрание на ООН прие Резолюция L.1, с която обяви 28 септември за Международен ден на всеобщия достъп до информация. Прессъобщение относно Резолюцията на Общото събрание на ООН (на английски език): https://www.un.org/press/en/2019/ga12201.doc.htm
Програма за прозрачност в ЕС. На 23 октомври блогът „Европейско право“ (European Law Blog) публикува коментар на Herwig Hofmann, професор по право в университета в Люксембург и Paivi Leino-Sandberg, професор по право в университета в Хелзинки на програмата за прозрачност на Европейския съюз. Прозрачност и откритост на процедурите за взимане на решения са основополагащи ценности на ЕС и са съществено важни за върховенството на закона. Но дали съществуващите стандарти на ЕС за прозрачност са подходящи, за да се гарантира, че тези ценности се превръщат в законно упражняване на публични правомощия на европейско ниво? С оглед на предизвикателствата днес, достатъчен ли е подходът на ЕС за прозрачност, като се има предвид, че това е нетипична конституционна структура, която упражнява суверенни правомощия на различни нива на управление и постоянно се нуждае от обяснение? За да отговорят на тези въпроси, авторите идентифицират две измерения на прозрачността: достъп до документи и разбираемост на процедурите за вземане на решения. Без тях няма как да се търси отчетност от лицата, упражняващи власт. Липсата на прозрачност е предпоставка за дезинформация и разпространяване на конспиративни теории, като свежда обществеността до получатели на слухове и фалшифицирана информация. Договореностите за прозрачност предлагат надеждни източници на информация и допринасят за отчетността чрез публичен дебат, демократично участие и ефективен съдебен контрол.Текстът на статията на английски четете ТУК.
Източник: European Law Blog
Ma Dada: нова онлайн услуга за подаване на заявления за достъп до информация във Франция. Open Knowledge – Франция с подкрепата на Access Info Europe и Ouvre-boîte пускат във Франция онлайн платформа за подаване на заявления за достъп до информация. Целта на MA Dada е да улесни френските граждани при подаването на заявления като предоставя списък с над 50 000 публични организации, форма за изпращане на заявления и обобщение на заявленията, изпратени чрез платформата. Отговорите на институциите се публикуват директно в платформата.Тя използва програмата с отворен код Alavateli.
Източник: Access Info Europe
Европейският съюз предвижда през 2021 г. да има по-добра защита за служителите, разкриващи нередности. Европейският съюз ще гарантира висока защита на разкриващите нередности в широк кръг сектори за обществени поръчки, финансови услуги, пране на пари, ядрена сигурност, обществено здраве, защита на потребителите, защита на личните данни. На 7 октомври Европейският съвет прие Директива за защита на лицата, докладващи за нарушения на правото на Съюза. Директивата определя нови правила за защита на разкриващите нарушения (whistle-blowers), които се очаква да спестят „от 5,8 до 9,6 милиарда евро всяка година за ЕС като цяло“. Новите правила ще изискват създаването на безопасни канали за докладване както в рамките на организация - частна или публична, така и на държавните органи. Освен това ще осигурят високо ниво на защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения срещу отмъщение и изискват от националните власти адекватно да информират гражданите и да обучат държавните служители как да се справят с разкриването на нередности. През следващите 2 години държавите членки трябва да транспонират Директивата в националните си законодателства.
Източник: European Council