12 септември 2024 г.

На 12 септември 2024 в Министерството на правосъдието (МП) се проведе първото заседание на работната група за необходимите изменения в законодателството, с които да се въведе директивата на Европейския съюз за делата – шамари (директива Европейския парламент и на Съвета за защита на лицата, ангажирани в публично участие, срещу явно неоснователни искове или съдебни производства - т.нар. SLAPP дела).

 

В работната група влизат представители на Върховния касационен съд и други съдилища, Висшия адвокатски съвет, научната доктрина, практиката, както и на неправителствения сектор и експерти от МП.

 

На срещата бе представен накратко проектът за изменение на Гражданскопроцесуалния кодекс (ГПК), изготвен от предходна работна група с цел да се адресират проблемите с този род дела. Работната група се обедини около идеята текстът да бъде използван за основа на работата й.

 

Оформя се дискусия по въпросите, свързани с определенията на понятията „SLAPP дела“ и „обществен интерес“, ранното прекратяване на производствата при подобен вид искове при злоупотреба с право, защитата на страните в процеса и др.

 

Зам.-министър Цанева, ръководител на работната група, изрази благодарност към

участниците, че са приели да участват в това предизвикателство и каза, че  Министерството на правосъдието разчита на тяхната експертиза. Тя подчерта, че работата започва, но не се изчерпва с ГПК.

 

Адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на ПДИ и представител от Висшия адвокатски съвет, подчерта влизането в сила на решението на Европейския съд по правата на човека на делото Босев срещу България и необходимостта да се осъществи точен баланс на правата на страните при новата уредба, но при стриктно въвеждане на изискванията както на директивата, така и на Препоръката на Европейската комисия от 27 април 2022 за защита на журналисти и правозащитници от искове при злоупотреба с права (SLAPP дела). Той също отбеляза необходимостта да бъде доведена докрай реформата, започната в изпълнение на решенията на Съда в Страсбург, свързана с гарантиране на свободата на словото чрез намаляването на наказанията за обида и клевета в Наказателния кодекс.

 

Директивата за SLAPP делата е в сила от 6 май 2024 г. Сред основните инструменти за ефективна защита срещу явно неоснователни искове и съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността (журналисти, медии, неправителствени организации и др.) са прекратяването на производствата на ранен етап, ако искът е неоснователен, обърната тежест на доказване, възможност да се поиска от ответника да заплати прогнозните разходи за защита.

 

Директивата бе предшествана от препоръка на Европейската комисия към страните-членки да включат в националните си законодателства гаранции срещу SLAPP делата. Във връзка с препоръката експертна работна група в Министерството на правосъдието изработи първоначален работен проект за изменения и допълнения в ГПК. 

 

До края на октомври се очакват становищата, препоръките и предложенията на членовете на новата разширена работна група, а следващата среща

за обсъждане ще бъде през ноември.