Здравка Маслянкова, координатор на ПДИ във Велико Търново |
Отказът се обжалва във Великотърновския административен съд. ПДИ оказва правна помощ на Весела Николаева, която иска информация за бюджета за култура на Община Свищов за последните четири години.
Весела Николаева търси чрез Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) отговори какви суми планира в бюджета си и какви пари действително харчи Община Свищов за културни прояви през последните четири години – от 2021 до 2024 година. Николаева иска информация какви средства е отделила крайдунавската община за културни събития с международен характер и очаква отговор на въпроса си колко са парите за подкрепа на фестивала „Фолклорен извор“ в село Царевец, чийто съорганизатор е местната власт. В заявлението за достъп по ЗДОИ от 7 август 2024 г. се поставят и въпроси за приходите, които получава местната хазна от нощувки за последните 4 години от международния фестивал, който всъщност се провежда в родното село на свищовския кмет Генчо Генчев. Поставят се и въпроси колко са българските групи за автентичен фолклор, участвали във фестивала „Фолклорен извор“, колко общо са били участниците през всяка от визираните четири години, както и какви хонорари са изплатени на изпълнители в село Царевец, чийто кмет е бил Генчо Генчев преди да седне в кметския стол на Община Свищов.
С решение № 3 на кмета на Община Свищов от 14 август 2024 г. на Весела Николаева е отказано да бъде предоставена тази информация с мотивите, че е публична, защото културните прояви са част от бюджета на общината. В отказа се посочва, че не е ясна целта на исканата от гражданката информация. Николаева претендира, че исканата от нея информация не е публична, а ответникът посочва, че гражданката няма правен интерес от поисканите сведения.
На 29 октомври 2024 г. съдия Ивелина Янева от Великотърновския административен съд даде ход на делото, заведено по жалбата на Весела Николаева срещу отказа на кмета на Община Свищов за предоставяне на исканата информация.
Адвокат Стефан Ангелов от ПДИ заяви в съдебната зала, че цялата информация, поискана от Николаева, се съхранява от кмета Генчев и е трябвало да бъде посочено, ако действително е публична, на кой адрес информацията може да бъде намерена, без да се изисква са се търси. Адвокат Ангелов посочи, че според решение №7/1996 г. на Конституционния съд правото на достъп до информация е право на всеки гражданин, независимо къде живее, както и че достъпът до информация е принцип, а неговите ограничения са изключения и трябва да бъдат мотивирани законно. В случая не е цитирано и не се твърди, че има законово основание за ограничаване на достъпа, а гражданите имат право да знаят как се харчи обществения ресурс. В отказа на Община Свищов не се оборва презумпцията за надделяващ обществен интерес.
Адвокат Ангелов поиска от съдия Янева Великотърновският административен съд да задължи кмета на Община Свищов да предостави цялата поискана от гражданката информация.
В съдебна зала не се яви представител на Община Свищов, нито адвокат, който да я представлява, но се иска присъждане на адвокатско възнаграждение от 1200 лева.
Предстои съдът да се произнесе с решение.
Това е пореден отказ на Община Свищов да предостави искана информация с презумпцията, че искащият не е жител и няма имот в крайдунавската община, т.е. че няма правен интерес да бъде поискана.
___________________________________________
Публикацията е в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.