Интервю с Георги Георгиев, председател на гражданско движение „БОЕЦ“ - носител на наградата „Златен ключ“ в категорията „Неправителствена организация, най-активно използвала ЗДОИ“

Въпросите зададе Катерина Коцева, ПДИ

Георги Георгиев

През 2023 г. гражданско движение "БОЕЦ" има внесени общо 33 заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Още в първия работен ден на годината "БОЕЦ" традиционно иска по ЗДОИ информация от 15 институции и власти за раздадените през изминалата година бонуси и възнаграждения. "БОЕЦ" иска и имената на съветниците на министъра на вътрешните работи и след отказ да бъдат предоставени, осъди МВР и получи исканата информация. През 2023 г. "БОЕЦ" продължи много важна съдебна битка срещу държавното дружество "Булгаргаз" ЕАД за отказа им да предоставят информация по ЗДОИ за газовите преговори и договорените газови доставки – информация от изключително висок и надделяващ обществен интерес. С подкрепата на Програма достъп до информация на два пъти осъждат "Булгаргаз".

 

Какво означава за вас наградата „Златен ключ“?


Благодарим на екипа на ПДИ и на журито за наградата. Считам я за оценка за дейността на БОЕЦ по прилагане на ЗДОИ и налагане на този инструмент за граждански контрол върху дейността на институциите. Примерът, който даваме, увлича и други граждани и организации, дава им кураж, провокира и в тях активност и така заедно участваме в процеса по изграждане на осъзнатото гражданско общество в България, което е една от основните цели на БОЕЦ. Искам да поздравя и всички граждани, организации и институции, които бяха номинирани и отличени, тяхната дейност е много важна.

 

Откога използвате ЗДОИ и кой е най-интересният казус, с който сте се сблъсквали, използвайки закона?


Помня първото заявление по ЗДОИ на БОЕЦ. Това бе през вече далечната 2014 г. до Министерски съвет, с него поискахме информация за имената на съветниците на всички министри и премиера. Тогава от Министерски съвет вместо да ни предоставят обобщена информация, предадоха нашето заявление до всички министерства и последва една половингодишна сага, включително и съдебна, с 18 институции. Но накрая всички отговориха. Много интересни казуси сме имали. Стотици са заявленията по ЗДОИ , които сме внасяли до десетки институции. През 2018 г. имахме случай, при който поискахме информация за платения данък от фирмите, занимаващи се с хазартна дейност. Внесохме идентични заявления до Национална агенция по приходите (НАП) и Министерството на финансите. НАП ни отговориха, че тази информация се създава и съхранява в Министерството на финансите, и постановиха отказ. А Министерство на финансите ни отговориха, че информацията се съхранява в НАП, и също постановиха отказ. Разбира се, осъдихме НАП и получихме исканата информация.

 

Кои са темите, които привличат най-осезателно вниманието ви?


БОЕЦ имаме актикорупционна насоченост и нашите теми най-често са свързани с разходването на средства. Често изискваме и информация по казуси, засягащи националната сигурност, като „Турски поток“, ревизиите на „ЛУКОЙЛ“, контактите и договорите на „Булгаргаз“ ЕАД с „Газпром“ и др. БОЕЦ „произведохме“ и една традиция по ЗДОИ – вече пет години поред, в първия работен ден от новата година ние внасяме заявления по ЗДОИ до десетки институции, с които изискваме информация за възнагражденията и получените бонуси в държавната администрация. Така разкрихме много изкривявания и порочни практики, чрез които бонусите се ползват за контрол и натиск върху администрацията, и предизвикахме промени в наредбите и правилата за тяхното по-справедливо разпределение.

 

Вие водите дълга битка с „Булгаргаз“ ЕАД, трудно ли се стига до информация, свързана с енергетиката?


Да, наистина дълга и тежка битка. И тук искам да благодаря на адвокат Александър Кашъмов от ПДИ, с чиято помощ успяхме да се преборим и два пъти осъдихме „Булгаргаз“. Тази съдебна битка е знакова и изключително важна. В нея се включиха и нашите юристи от БОЕЦ, адвокат Пламен Кирилов, и адвокат Диньо Бозаджиев. Осъдихме „Булгаргаз“ и продължихме – заведохме изпълнително дело, извадихме изпълнителен лист и наложихме запор на сметките им. Важността на този казус е в това, че „Булгаргаз“ въобще отричаха, че са задължени по ЗДОИ! След съдебното решение вече всеки български гражданин може да изисква, както от тях, така и от всяка друга държавна компания, информация по ЗДОИ. Отворихме една здраво заключена врата и в тази битка подкрепата на ПДИ и адвокат Кашъмов бе изключително ценна. Това е пример за гражданско сътрудничество, чрез което се постигат важни за цялото общество резултати. БОЕЦ налагаме този модел от години, а дейността на ПДИ доказва неговата ефективност.

 

Има ли други теми, които са чувствителни за достъпа до обществена информация? Къде има най-много „тишина“?


По принцип прокуратурата е черната дупка. Многократно сме осъждали прокуратурата заради незаконосъобразни откази. За съжаление, отчитаме, че точно институции, които би трябвало да са пример за спазване и налагане на законността, на практика най-често нарушават закона и погазват правата на гражданите по ЗДОИ. Освен прокуратурата, можем да посочим КПКОНПИ, МВР, дори и Парламента. Всички тези институции са осъждани от БОЕЦ!

 

Какво е посланието ви към гражданското общество в България?


Да повярват в собствените си сили. Да осъзнаят своята гражданска отговорност и да бъдат активни. Да искат, да изискват, да мечтаят и да преследват мечтите си! А всички искам да осъзнаем, че не сме си врагове. Че гражданите не сме врагове на институциите и че институциите не са врагове на гражданите. Че нашата активност по ЗДОИ е в общ интерес. Прозрачността, която налагаме, дава спокойствие и на администрацията, че това, което правят, е наред, а на гражданите дава спокойствието, че техните пари се харчат законно. За съжаление, в страната ни, превзета от мафията и корупцията, огромна част от институциите са подчинени на различни партийно-олигархични кръгове и обслужват техните интереси. И затова опитите и действията ни да осветляваме дейността им се приемат като заплаха за тях. Но вярвам, че всичко това ще се промени, само от нас зависи. Много работа и битки тепърва ни чакат и отговорността ни е голяма, но виждаме и резултатите. Продължаваме!

 


==============================================  

 

 

Кампанията за Международния ден на правото да знам се провежда в проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“, изпълняван от Програма достъп до информация, подкрепен с грант от Фондация "Америка за България". Изразените изявления и мнения принадлежат единствено на фондация Програма достъп до информация и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.

 

 

© 2023 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.