На 23 октомври 2024 г. се навършиха 28 години от създаването на Програма достъп до информация.
За тези близо 30 години продължаваме да помагаме на търсещите информация от публичните институции и да защитаваме правата им с правни съвети и воденето на дела по Закона за достъп до обществена информация. През годините сме предоставили близо 7000 консултации и сме водили стотици дела. От началото на 2024 г. досега правният екип е предоставил 260 правни консултации по 107 случая за достъп до информация.
Окуражаваме упражняването на правото на достъп до информация чрез постоянна кампания за повишаване на познатостта му:
- През януари връчихме сертификати на студенти от Нов български университет за успешно преминаване на осмия по ред практически курс „Достъп до информация и обществени комуникации“. През ноември тази година започва и новият, девети практически курс за студенти.
- На 14 март 2024 г. проведохме конференция на тема „Актуална съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация“, на която бе представена и обсъдена и книгата на ПДИ за актуалната съдебна практика, свързана с прилагането на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
- За 22-ра поредна година връчихме годишните награди за принос в областта на свободата на информация по случай Международния ден на правото да знам, като церемонията се излъчи и онлайн.
- Създадохме нови епизоди на подкаста "Дела и демокарция".
Застъпваме се за подобряване на състоянието на достъпа до информация в България чрез наблюдение на законодателството и практиките, изготвяне на становища и участие в дебати:
- Проведохме и представихме резултатите от Граждански одит на активната прозрачност 2024.
- Публикувахме двадесет и четвъртият годишен доклад за състоянието на достъпа до информация в България.
- Заедно с Асоциацията на европейските журналисти - България призоваваме институциите да продължат и да доведат докрай работата по законодателните предложения за ограничаване на делата-шамари (SLAPP) срещу журналисти и граждански активисти.
- Защитихме становище по тълкувателно дело N.1/2023 пред Върховния касационен и Върховния административен съд по въпроса имат ли право юридическите лица на обезщетение за морални щети, отговорът на който би отприщил вълна от SLAPP дела.
- Заедно с БОЛД и Български хелзински комитет изработихме препоръки относно гарантирането на свободата на изразяване във виртуална среда при предприемането на мерки спрямо речта на омразата и дезинформацията.
- Заедно с Център за изследване на демокрацията и Български институт за правни инициативи представихме становище по проблематичната концепция на правителството за бъдещ Закон за лобизма.
- От март 2024 г. съ-председателстваме на Координационния съвет по „Партньорство за открито управление“.
Поддържаме участието си в международни мрежи, инициативи и проекти за утвърждаване на по-високи стандарти в областта на свободата на информация, споделяме опита си, допринасяйки за отстояването на каузата на достъпа до информация по света.
Благодарим на всички колеги, партньори, съмишленици и приятели, на нашите координатори в страната, за дългогодишното сътрудничество и подкрепа!