Достъп до обществена информация в област Монтана през 2023 година
Рени Христова, координатор на ПДИ в Монтана |
В настоящия текст ще разгледаме отчетите на общински администрации и други субекти, задължени по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Освен 11-е общини, останалите са:
- Областна администрация Монтана
- Регионално управление на образованието - Монтана (РУО - Монтана)
- Областна дирекция „Земеделие“ Монтана (ОД „Земеделие“ Монтана)
- Областна дирекция „Безопасност на храните“ - Монтана (ОДБХ - Монтана)
- Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана (РИОСВ - Монтана)
- Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Монтана (ОДМВР - Монтана)
- Регионална здравна инспекция - Монтана (РЗИ- Монтана)
- Административен съд - Монтана
- Окръжен съд - Монтана.
Информацията е събрана в третата седмица на април 2024 г., т.е. след срока за публикуване на годишните отчети.
Следва обобщение за общините.
Постъпилите през 2023 г. заявления в Община Монтана са 30, с 8 повече от предходната 2022 г. От тях 21 са подадени по електронен път, 3 – писмено и 6 – чрез Платформата за достъп до обществена информация. Всички са за служебна информация, като най-много – 22 бр., се отнасят до нормативни актове и проекти на такива. Четири от заявленията са относно процес на вземане на решения, три – за изразходване на публични средства и едно – за упражняване на права или законни интереси. Подадените от граждани са 18, останалите 12 са от неправителствени организации (НПО). Свободен достъп е даден на 21 от заявленията, частичен – на 4. Две са препратени, три са с отказан достъп поради основания „други“. Сред исканата информация са проверки в детски ясли и градини, бюджет на местния футболен клуб, договори за медийно обслужване в периода 2020-2022 г., трудовите договори с общинските предприятия за периода 2018-2022 г., събиране на опасните отпадъци от бита. По-любопитно е заявлението за данни за еднополови двойки.
В Община Берковица са постъпили 25 заявления, с 10 по-малко от 2022 г. От тях 13 са от граждани, 11 – от НПО, едно – от фирма. По електронен път са подадени 20, 5 – писмено. Най-много от тях – 17, са за контролна дейност на администрацията, 3 са за изразходване на публични средства, едно – за предотвратяване или разкриване на корупция и нередности, останалите 4 – по други теми. По две от заявленията е отказан достъп поради основания „други“.
Отчетът на Община Бойчиновци е по-пестелив. Местната администрация съобщава, че постъпилите през 2023 г. заявления са 11 и са подадени в електронен вид, на e-mail и чрез платформата за достъп до обществена информация. Отказ от предоставяне на информация има само по едно поради липса на данни.
Подадените заявления за достъп до информация в Община Георги Дамяново са 10: 7 от граждани и 3 от НПО. Осем от тях са за служебна информация, две – за официална. В 4 броя е търсена отчетност, в 2 – разходване на публични средства, 2 – контролна дейност, и по едно – упражняване на права или законни интереси и други теми.
Отчетът на Община Лом е леко объркващ, тъй като според заглавието е за 2023 година, но данните са за 2022. Те не се дублират с отчета за 2022 г., вероятно се касае за грешка.
Така или иначе общият брой за годината (която и да е тя) е 19, като 10 от тях касаят отчетност, останалите 9 – други теми. По 3 от заявленията е отказан достъп, по едно е даден частичен.
Останалите общини са без отчет по ЗДОИ за периода. Това са Брусарци, Вършец, Чипровци, Якимово, Медковец, Вълчедръм.
Без отчет са и РИОСВ - Монтана, ОДБХ - Монтана и Окръжен съд - Монтана.
Интересното при ОДБХ - Монтана е, че вече има собствена страница, която обаче не съдържа почти никаква информация освен адрес, места за паркиране и някои контакти. На сайта на Българска агенция „Безопасност на храните“ също няма отчети по ЗДОИ за последните години.
От „Връзки с обществеността“ на Окръжен съд - Монтана пък посочиха като причина факта, че заявления за 2023 г. не са постъпвали.
Постъпилите в Административен съд - Монтана заявления са две и са подадени от граждани, друга информация липсва.
В ОД „Земеделие“ Монтана е постъполо едно заявление, подадено от НПО относно отчетност.
В ОДМВР - Монтана са постъпили 16 заявления, 7 от които от граждани, 3 от журналисти и 6 от НПО. От тях 7 са за отчетност, 2 – за изразходване на публични средства, 5 – за контролна дейност, и 2 – по други теми. Едно от заявленията е за образувано досъдебно производство, което е по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, поради което е отказан достъп. По друго от заявленията исканата информация липсва.
В РУО - Монтана са постъпили 9 заявления, по които е даден пълен достъп.
Част от тях са за:
- Размера на изплатените средства за допълнително материално стимулиране на персонала на образователните институции през 2022 г. за област Монтана, както и за преходните остатъци по бюджетите на образователните институции;
- Броя на заемащите длъжността „директор“ до конкурс и за броя на заемащите същата длъжност, но придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
- Броя на постановените съдебни решения през 2022 г. по дела срещу решения на началника на РУО - Монтана.
На заявленията е отговорено в сроковете по ЗДОИ. Няма решения за откази.
Постъпилите в РЗИ - Монтана заявления са 12: 6 от граждани, 4 от фирми, 2 от НПО. От тях 8 са за отчетност, 2 -за контролна дейност, и 2 – по други теми. На всички е даден свободен достъп в срок.
В Областна администрация Монтана има 12 заявления по ЗДОИ – 10 от граждани и 2 от НПО. Две са за отчетност и процес на вземане на решения, 8 – по други теми. Половината са с предоставен достъп, останалите 6 са препратени поради липса на исканата информация.
Изводите в резюме:
Относително ниска гражданска активност по ЗДОИ, но спрямо нея – много по-ниска журналистическа активност, макар в сравнение с предходните две години броят на подадените от журналисти заявления да нараства с по едно. И друго: все така значително голяма част от институциите пропускат да публикуват отчетите си не само в срок и не само за предходната, а и за предишни години.
И накрая нещо (не чак толкова) извън контекста, но важно:
Във връзка с изпълнението на Програмата за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на Община Монтана в периода 2022-2025 г., приета с решение на Общински съвет Монтана, официално зададох 14 въпроса по електронната поща до администрацията – кмет и пиар. Това се случи около средата на декември 2023 година. Месец и половина по-късно, след като напомних, че чакам отговори, получих такива едва на една трета от въпросите си.
Част от тях бяха за ресурса за изпълнение на програмата: служители, кастрационни центрове, ветеринарни доктори/ветеринарни клиники, местонахождението и имената им, годишен бюджет, допълнителни средства и източника им и др. Оказа се обаче, че никой от администрацията не може да отговори подробно на всичките ми въпроси. И най-същественото в крайна сметка е, че споменатата по-горе програма съществува само на хартия.
==============================================
Публикацията е подготвена в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“, изпълняван от Програма достъп до информация, подкрепен с грант от Фондация "Америка за България". Изявленията и мненията, изразени в нея, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.