Подбор и превод Ралица Кацарска, ПДИ


Европейски конкурс за дела-шамари 2025


Броят на SLAPP делата в Европа продължава да расте и коалицията CASE както винаги иска да насочи вниманието си към най-отявлените правни хулигани в Европа.

 

CASE е коалиция на европейски неправителствени организации, които се обединяват в борбата срещу SLAPP делата (Strategic Lawsuits Against Public Participation – стратегически дела срещу обществено участие).

 

В България в края на месец март 2025 г., по инициатива на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) и Програма достъп до информация журналисти, адвокати и представители на академичния и гражданския сектор поставиха началото на национална работна група срещу „делата шамари“, която е част от CASE.

 

Журналисти, активисти, учени и други обществени наблюдатели работят упорито, за да разкриват престъпления, корупция и нарушения, които застрашават общественото благо – работата им е крайъгълен камък на демокрацията. Богатите и влиятелни политици и бизнес лидери обаче продължават да намират нови начини да сплашват и заглушават онези, които се осмеляват да ги държат отговорни. Огромният личен и финансов риск, пред който са изправени мишените на SLAPP, може не само да им попречи да си вършат работата, но и да послужи като предупреждение за всеки, който смята да се противопостави на злоупотребите с власт.

 

Същевременно използващите съдебни дела за заглушаване на критиките твърде често действат безнаказано. Те разчитат на крехки, но вредни обвинения, манипулират правните системи и рядко се сблъскват с последиците от действията си.

 

Затова CASE организира ежегоден европейски конкурс за SLAPP. Така осмелилите се критици получават заслужено признание за своята решителност.

 

Европейският конкурс за SLAPP дела връчва награди в пет категории:

  • Корпоративен хулиган на годината
  • SLAPP политик на годината
  • Фалшива заплаха на годината
  • Международен хулиган на годината
  • SLAPP наркоман на годината

Тази година в краткия списък попадат 15 номинации.

 

Всеки, който желае може да гласува до до 00.00 ч. централно европейско време (CET) на 6 април 2025 г.

 

Победителите в отделните категории ще бъдат обявени на 8 април.

 

Напомняме, че българската застрахователна компания „Лев инс“ получи антинаградата на CASE за Корпоративен хулиган на годината за 2024 г. “Лев инс” привлече вниманието на журито с рекордното дело за един милион лева, което заведе срещу Mediapool и което наскоро загуби на първа инстанция.


Източник: CASE

 

* * *



Доклад на ЮНЕСКО за изпълнение на индикатора SDG 16.10.2 на Целите за устойчиво развитие на ООН през 2024 година


Като агенция на ООН, отговорна за индикатор 16.10.2 на Целите за устойчиво развитие, който измерва „броя на страните, които приемат и прилагат конституционни, законови и/или политически гаранции за обществен достъп до информация“, ЮНЕСКО публикува доклад за световния напредък за 2024 година.

 

Заглавието на доклада е „Надзорните органи, достъпът до данни и цифровите инструменти като основни елементи за подобряване достъпа до информация“.  Той представя основните констатации от проучването на ЮНЕСКО за обществения достъп до информация през 2024 г., в което е оценен напредъкът в 125 участващи държави и територии, които са разделени в пет групи:

  1. Западна Европа и Северна Америка
  2. Източна Европа
  3. Латинска Америка и Карибите
  4. Азия и Тихия океан
  5. Африка
  6. Арабските държави

Проучването е стандартизирано и изследва компонентите „приемане“ и „прилагане“ на правните гаранции за достъп до информация. Състои се от осем въпроса, всеки от които се оценява по скала от 0 до 2 и всяка държава получава общ резултат от 0 до 9 точки. Този индекс позволява на държавите да проследяват напредъка си във времето и служи като основа за глобален анализ на тенденциите, представен в този доклад.

 

„Принципите за достъп до информация“ са синтезирани от съществуващите рамки и документи, признати в международен план. За целите на настоящото проучване те са:

  1. Правна рамка за достъп до информация
  2. Ограничен обхват на изключенията
  3. Механизъм за надзор
  4. Механизъм за обжалване
  5. Водене на документация и отчитане.

Отговорите и резултата на България могат да се видят ТУК.

 

За целите на проучването ЮНЕСКО си сътрудничи с Международната конференция на информационните комисари (ICIC), Мрежата на информационните комисари в Латинска Америка (RTA), Мрежата на застъпниците за свобода на информация (FOIAnet) и с Африканската мрежа на информационните комисии (ANIC).

 

Тези сътрудничества имат за цел да увеличат участието на страните и териториите в проучването и да повишат осведомеността за правото на достъп до обществена информация, което е от изключително значение за прозрачността, отчетността и информираното участие в демократичните процеси.


Източник: UNESCO – Digital Library

 

* * *

Съвместна жалба срещу новите правила за достъп до документи на Европейската комисия

 

На 25 март 2025 г. неправителствената организация Access Info Europe съобщи, че е подала жалба пред Общия съд на Европейския съюз срещу Европейската комисия с аргумента, че нови правила за достъп до документи нарушават Хартата на основните права на Европейския съюз, Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) и Регламент 1049/2001.

 

Жалбоподателите искат да се отменят разпоредби, които незаконно ограничават публичния достъп до документи, подкопават демократичната отчетност и нарушават правните принципи на ЕС.

 

Съгласно член 42 на Хартата на основните права на ЕС и член 15 на ДФЕС достъпът до документи е основно право на Европейския съюз. Упражняването на това право допринася за укрепване на принципите на демокрацията, дава възможност на гражданите да участват по-активно в процеса на вземане на решения и гарантира, че администрацията се ползва с по-голяма легитимност.

 

Access Info Europe смята, че новите вътрешни правила на Европейската комисия не отговарят на тези правни стандарти, защото:

  • Стесняват определението за „документ“;
  • Добавят изключения от задължението за регистрация на документи;
  • Въвеждат задължение за изтриване на текстови съобщения;
  • Ограничават определението за „законодателни документи“, до които трябва да се осигури пряк достъп;
  • Разширяват общите презумпции за неразкриване на определени категории документи.

Източник: Access Info Europe

 

* * *

 

Седмица на слънчевата светлина/Sunshine Week




Седмицата на слънчевата светлина се провежда в САЩ всяка година в средата на март, като съвпада с рождения ден на четвъртия президент Джеймс Мадисън – 16 март 1751 г. Мадисън е движещата сила на Конституционния конвент от 1787 г. и представя на Конгреса първата версия на „Закона за правата“.

 

Седмицата на слънчевата светлина се провежда за първи път в средата на месец март 2005 г.


Как се отбелязва 20-та годишнина на Седмицата на слънчевата светлина?

Източник: Sunshine Week

* * *


Глобален форум за борба с корупцията и за почтеност – 2025


От 24 до 28 март 2025 г. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) проведе “Седмицата на интегритета”, в която лидери от правителствения, гражданския и частния сектор от цял свят участваха в поредица от събития, посветени на ключови въпроси на интегритета.

 

Част от седмицата е “Глобалният форум за борба с корупцията и почтеността” (26 и 27 март). Под мотото „Използване на иновациите за пробив на нови области“ форумът обсъди ролята, която днешните иновации могат да изиграят за трансформиране на глобалната борба с корупцията и за измисляне на нови начини за насърчаване на почтеността и прозрачността.

 

Участниците говориха за това как новите технологии като изкуственият интелект, анализът на данни и цифровата криминалистика, могат да противодействат на корупционните практики, да укрепят почтеността и да подобрят правоприлагането, също така подчертават ролята на частния сектор като важен партньор в усилията за борба с корупцията.

 

Програмата на форума включва:

Кои са говорителите на събитието може да видите ТУК.

 

Източник: OECD

 

* * *


Осигуряване на подход към безопасността на журналистите, основан на пола


На 58-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека организацията Article 19 призова да се осигури основан на пола подход към безопасността на журналистите.

 

Article 19 установява, че жените журналисти в работата си са изправени пред широко разпространени и специфични рискове, свързани с пола. работа. Насилието, дискриминацията и „цензурата“, основани на пола, засилват заглушаващия ефект на насилието, злоупотребата и тормоза, които вече създават среда, враждебна на журналистиката, както онлайн, така и офлайн.

 

Съгласно международното право в областта на правата на човека държавите са длъжни да гарантират, че всички жени се ползват пълноценно както от правото на свобода на изразяване, така и от правото на равенство. Когато се отнася за жени журналисти, правителствата са длъжни да предотвратяват нарушенията, да защитават и зачитат правото на свобода на изразяване, включително когато са обект на репресии във връзка с журналистическата им дейност. Специално внимание трябва да се обръща на случаите, когато тези репресии са свързани с пола или с други защитени характеристики като раса, националност, религиозни убеждения и пр. Установява се, че жените журналисти са изложени на изключителен риск, когато отразяват феминистки и джендър въпроси и когато са изправени пред взаимосвързани форми на потисничество.

 

Настоящите политики и практики не успяват да защитят жените журналисти от рисковете, на които са изложени в работата си. Липсата на ефективни мерки за защита кара много жени журналисти да поемат безопасността си в свои ръце, като създават общностни инициативи, за да предпазят себе си и своите колеги. Правителствата трябва да признаят, подкрепят и улеснят прилагането на мерки, включително зачитането на феминистки мрежи за взаимопомощ, и да ги допълнят с политика, разработена заедно с жените журналисти, която да отчита техните нужди.

 

Призоваваме държавите-членки да засилят защитата и безопасността на журналистите чрез прилагане на междусекторен и джендър подход във всички съответни резолюции на Съвета по правата на човека и да включат жените журналисти в създаването на политики, мерки или инструменти, които ги засягат.


Източник: Article 19


© 2025 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.