![]() Ралица Кацарска |
Пълна прозрачност на лобизма. Неправителствените организации често са свидетели как големият бизнес има прекомерно влияние върху политиките на ЕС, което води до решения, поставящи печалбата пред хората и планетата и намаляват гражданското доверие в обединена Европа.
ALTER EU, CIVIL Society Europe и Transparency International EU вярват, че прозрачността на лобизма е важен инструмент в борбата за взимане на решения в обществен интерес на европейско ниво. Затова тези неправителствени организации изготвиха през февруари съвместно писмо, с което призовават за актуален регистър на лобистите, който да обхваща прякото и непряко лобиране и да информира кой влияе върху взимането на решения на европейско ниво, по кои теми, от чие име и с какъв бюджет. Тази инициатива ще подпомогне съвместната работа на Европейската комисия, парламента и Съвета за постигане на междуинституционално съгласие по отношение лобисткия регистър.
Отворени данни: обещание, но без достатъчен напредък в държавите от Г20. Идеята, която стои зад Отворените данни, е проста: правителствата трябва да публикуват информация за това, което правят – данни, които могат свободно да се използват, модифицират и споделят от всеки с всякаква цел. През 2015 държавите от Г20 приеха G20 Anti-Corruption Open Data Principles (Антикорупционни принципи на Г20 за отворени данни). Публикуването им трябва да даде възможност гражданското общество да се информира как се използват публичните ресурси и данъци, какви договори се сключват и какви са източниците за финансиране на политическите партии. Transparency International и Web Foundation изследват до каква степен 5 държави от Г20 – Бразилия, Франция, Германия, Индонезия и Южна Африка – спазват тези принципи. Основното заключение от проучването е, че няма достатъчно напредък. Никоя държава не публикува целия масив от данни, голяма част от информацията се намира трудно или е трудна за ползване.
Източник: Transparency International
Южна Африка: Слабо изпълнение на закона за достъп до информация. В началото на март 2017 ATI Nеtwork (група от 13 неправителствени организации) публикуваха Сенчест доклад за 2016 (Shadow Report 2016). Докладът обхваща периода 1 август 2016 – 31 юли 2016, когато членовете на ATI Network са подали 369 заявления за достъп до информация до правителствени и частни институции. Докладът показва, че:
58% от заявленията не са разгледани; 46% от заявленията са получили отказ за предоставяне на информация; само 34% от заявленията са получили пълен достъп до информация; 64% от подадените до правителството жалби не са разгледани. Според данните от доклада става ясно, че е налице неуспех при прилагане правото на достъп до информация както от публичните, така и от частните институции. За да се подобри достъпът до информация в Южна Африка в доклада се препоръчва разширяване на категориите информация, която трябва да се публикува на интернет страниците; ясно дефиниране на понятията „търговска тайна” и „търговска информация”.
Източник: Freedominfo.org
Седми международен ден на отворените данни. На 4 март 2017 за седми път бе отбелязан Международният ден на отворените данни. Групи от цял свят организират събития, за да празнуват, популяризират и разпространят употребата на отворените данни. Това е възможност да се покаже ползата от отворените данни и да се насърчи приемането на политика за отворени данни от правителства, бизнес среди и гражданското общество. Тази година честването се фокусира върху четири ключови области: Отворени изследователски данни, Отворени данни за проследяване на публични парични потоци, Отворени данни за околна среда и Отворени данни за права на човека.
Над 300 събития от цял свят са включени в картата на събитието.
Източник: Open Knowledge International Blog