Отчет по достъпа до обществена информация – област Велико Търново за 2024 година.

Здравка Маслянкова, координатор на ПДИ във Велико Търново

Здравка Маслянкова, координатор на ПДИ във Велико Търново

Регионална инспекция по околната среда и водите - Велико Търново

Подадените заявления за достъп до обществена информация са 22 или със 7 по-малко от предходната година. Искана е информация основно за резултати от проверки за отпадни води, качеството на въздуха, информация за одобрени инвестиционни предложения и планове за защитени зони. Няма откази за предоставяне на исканата информация.

 

Регионална здравна инспекция - Велико Търново

Постъпилите заявления са 17, което е с 5 по-малко от предходната година. На девет от заявителите е предоставен пълен достъп до исканата информация и на осем – частичен достъп. Няма откази за предоставяне на достъп до заявена обществена информация. Освен исканата информация за контролната дейност, са постъпили искания за предоставяне на информация за регистрираните маникюристи и педикюристи в областта, за приетите в болниците пациенти с инфаркти и инсулти, за издадените през предходната година зелени и жълти рецептурни бланки за лекарствата, отпускани по този начин, за обхвата на ваксинациите.

 

Районна здравноосигурителна каса - Велико Търново  и Областна дирекция по безопасност на храните - Велико Търново не поддържат самостоятелни сайтове и препращат заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) към централите на институциите в София.

 

Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Велико Търново (ОДМВР)

Заявленията са 20, което е с 8 по-малко от предходната година. 1 от заявленията е оставено без разглеждане, защото исканата информация не е обществена, се посочва в доклада. На 15 от заявленията е даден пълен достъп, при 2 е предоставен частичен достъп, при 2 има частичен отказ за предоставяне на исканата информация. При два от отказите се посочва, че поисканата от заявителя информация му е била предоставяна през последните 6 месеца. Не се посочва за какво е търсена информация от дирекцията.

 

Регионално управление на образованието (РУО) Велико Търново

Постъпилите заявления са 10 или с 3 по-малко от предходната година. Търсена е информация за изход от съдебен спор, за използвани консумативи от администрацията, за постъпилите жалби, сигнали и предложения, за проведените конкурси за училищни директори, за резултатите на учениците от националното външно оценяване, за изискванията за разкриване на „математически“ паралелки в средните училища. На петима заявители е предоставен пълен достъп до поисканата налична информация. На един заявител е предоставен само частичен достъп. По три от заявленията е отказано изцяло да бъде предоставена исканата информация – не се посочва какво е искано и мотивите за отказ. Има заведено дело във Великотърновския административен съд. Един заявител е уведомен, че в РУО – Велико Търново липсва поисканата от него информация, но същата не се съхранява и при друг задължен субект по ЗДОИ.

 

Областната управа във Велико Търново

За миналата година има 11 заявления за достъп, при две има отказ за предоставяне на информацията. Заявленията общо са с 2 по-малко от 2023 г. Има заведено дело, което е спечелено от ищеца и областната управа е задължена да предостави информацията, направила го е частично. Искана е информация за изразходването на публични средства, за контролната дейност на институцията и 8 са по други теми, които в отчета не се посочват. През есента на миналата година областният управител е сменил състава на комисията по ЗДОИ, председател е единият от заместник-областните управители, а не дългогодишният главен секретар на областната администрация и отчетът стана семпъл и схематичен.

 

Регионална дирекция по горите - Велико Търново

Постъпили са 6 заявления по ЗДОИ. Не се посочва какви справки са искани, но всички искания са били удовлетворени, няма откази.

 

Рязко намаляват заявленията за достъп до обществена информация до общините през 2024 година, за разлика от предходната година, когато се проведоха местни избори и имаше лавина от заявления.

 

Община Велико Търново

Заявленията за миналата година са 52 или с 3 повече от предходната. На 7 от заявленията има пълен отказ от предоставяне на информация – 6 от случаите касаят класифицирана информация, представляваща служебна тайна, а при един от отказите исканата информация е била предоставена на заявителя в предходните 6 месеца. При 9 от заявленията срокът е бил удължаван, в един от случаите е отговорено след законовия срок. При 17 от заявленията е даден частичен достъп. От общината не посочват каква информация е търсена от институцията по ЗДОИ.

 

Община Горна Оряховица

Заявленията са 11 или с едно повече от предходната година. Гражданите са били най-активни, като се търси информация основно за изразходване на публичен ресурс. Няма постановени откази или за частичен достъп. Общината е загубила дело в Софийския административен съд и е предоставила исканата информация на „Публичен алианс ВЕТО“ за сключените договори за заеми, за общински дружества, обявени в несъстоятелност, за банките, в които са общинските сметки, за инвестиции във ВиК сектора и друга финансова информация.

 

Община Елена

Постъпилите заявления са 5, което е три пъти по-малко от предходната година. Касае се само за отчетността на институцията и е даден пълен достъп.

 

Община Златарица

Постъпилите заявления са 5 при 9 за предходната година. На 4 от заявленията е даден пълен достъп, при едно от тях е отговорено на заявителя, че общината не разполага с исканата информация. Какво е искано от общината и какво е предоставено в отчета не се посочва.  

 

Община Лясковец

Постъпилите заявления са 5 при 18 за предходната година. При 4 от заявленията е даден пълен достъп, на един от заявителите е отговорено, че общината не притежава исканата информация. Какво е искано от общината и какво е предоставено в отчета не се посочва.  

 

Община Павликени

7 заявления за достъп при 25 за предходната година. Даден е свободен достъп до исканата информация, но какви категории информация е искана и дадена, не е посочено.

 

Община Полски Тръмбеш

Пет заявления за достъп до обществена информация за 2024 година срещу 13 за 2023 г. Даден е пълен достъп, исканата информация е била за отчетността на институцията.

 

Община Свищов

Близо 4 пъти намаление на заявленията за достъп до обществена информация. Подадени са 16 заявления при 60 за предходната година и 17 за 2022 г. При 13 от случаите е даден пълен достъп до исканата информация, при три от заявленията има пълен отказ от предоставяне на информация, като основанията за това са липса на правен интерес от страна на заявителя. Най-много са били заявленията – 7, за изразходване на публичен ресурс. 

 

Община Стражица

Постъпили са 6 заявления, при 16 за предходната година. Пет от заявленията са били по отчетността на институцията, а едно е за процеса на вземане на решения. Даден е свободен достъп до исканата информация.

 

Община Сухиндол

6 подадени заявления или с 2 по-малко от предходната година. Пет от заявленията са били по отчетността на институцията, а едно е за процеса на вземане на решения и едно – за размера на местни данъци и такси. На 2 от заявленията е даден частичен достъп, на останалите – пълен.

 

Административният съд във Велико Търново е разгледал 30 дела по ЗДОИ при 47 за 2023 година. За разлика от предходната година, когато рекордьор по водени дела по ЗДОИ в региона беше бивш кмет на село Ореш, Община Свищов, с 18 дела, сега от него няма нито едно. Намаляват и делата, водени от учителката К.Д. Почина един от активно водещите дела по ЗДОИ, осъденият на доживотен затвор Г.В. Продължават делата, които води адвокат К.Т. по ЗДОИ. Община Велико Търново е най-съдената институция в областта за откази за достъп до исканата информация. Има няколко загубени дела от граждани, които неточно са задавали въпросите си и са искали по ЗДОИ информация, която не е по този ред.

 

С помощта на ПДИ Весела Николаева спечели в края на ноември 2024 година дело срещу кмета на Община Свищов за отказа да ѝ бъде предоставена информация за културните прояви и фестивали, финансирани от общинския бюджет за времето от 2021 до 2024 година и детайлно за международния фолклорен фестивал „Фолклорен извор“, който се провежда в село Царевец, откъдето е кметът Генчо Генчев. Фестивалът се организира ежегодно от сдружение „Фолклорен извор“, народно читалище „Светлина – Царевец 1927” и Община Свищов, като председател на фестивала е кметът на Община Свищов. Следователно като организатор на фестивала Община Свищов следва да разполага с информация за предоставената финансова подкрепа, вида и броя на участниците и заплатените им възнаграждения.

 

Гражданка е водила две-три дела срещу заместник-кмета на Велико Търново, едно срещу Националния институт за недвижимо културно наследство и едно срещу Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК), касаещи информация за новострояща се сграда на ул. „Въстаническа“ 26 в старинния квартал „Варуша“, част от групов паметник на културата. Искала е одобрените инвестиционни проекти по частите – архитектура, геодезия и конструкции, както и разрешението за събаряне на предишната къща със статут на недвижима културна ценност. Общината е задължена да предостави документите.

 

Директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство е задължен от съда да предостави исканата информация, а не да обяснява на гражданката къде са регистрите, които да провери. Едно от делата е спечелено от общината, а при другото е отменен отказът и е разпоредено да бъде предоставена информацията. Съдът е определил като неоснователна жалбата срещу ДНСК.

 

К.Д., учителка в професионална гимназия във Велико Търново, продължава с делата срещу директорката на училището. При едно от делата тя е искала от Великотърновския административен съд да наложи наказание на училищната директорка за неизпълнение на три влезли в сила разпореждания на съда. В хода на производството съдът установява, че директорката на гимназията е изпратила всичко изискано от съда по висящите през 2023 година производства и документите са били приобщени като доказателства, а учителката е трябвало да се запознае с тях. Жалбата е оставена без уважение. 

 

Сдружение „За развитие на Беляковец“ е водило няколко дела срещу мълчаливи откази или частични достъпи до документи от заместник-кмет на Община Велико Търново за различни ремонти и инвестиции в селото, най-вече за изграждането на канализацията. Великотърновският административен съд е осъдил частната фирма „Пътни строежи – Велико Търново“ за мълчаливия отказ на искане на сдружението за предоставяне на документи по усвоени 50 000 лева без ДДС от дружеството – финансиране от инвестиционната програма на Община Велико Търново, за инфраструктурни ремонти. Фирмата е задължена да предостави информацията и е осъдена да плати на жалбоподателя адвокатски хонорар от 1010 лева.

 

Великотърновският университет (ВТУ) печели две дела, заведени от граждани за предоставяне на решения на катедрени съвети за защити на докторантури по право. Исканите документи, включително и докторските трудове, са били предоставени, но заявителите твърдят, че има мълчалив отказ.

 

Великотърновският университет е осъден за мълчалив отказ по искане да гражданка да ѝ предостави информация за броя на хабилитираните и нехабилитираните преподаватели, които се водят в катедра „Частноправни науки“ при Юридическия факултет на университета, колко от тях са на пълен и колко на половин работен ден,  какъв е размерът на брутното трудово възнаграждение на ръководителя на катедрата, както и колко дисциплини лекции по частноправни науки се водят или са били водени през учебната 2023/2024 г. от нехабилитирани преподаватели, на какво основание, както и дали същите са провеждали изпити. По последните две точки – за заплатата и за водените лекции от нехабилитираните преподаватели, жалбата е определена като неоснователна. Даден е едномесечен срок на ректора на ВТУ да предостави исканата информация по първите 4 точки. Университетът е осъден да плати адвокатски хонорар от 610 лева.   

Кметът на Община Свищов неправомерно е отказал достъп до информация на гражданската Л. Л., която е искала да ѝ бъде предоставено копие на хартиен носител на парцеларния план за изграждане трасе на 20-киловолтов електропровод, като посочва основание за искането евентуално преминаване на трасето през недвижими имоти, придобити от нея по наследство. Административният съд постановява гражданката да получи информацията, която според кмета на Свищов не попада в категорията „публична информация“. Съдът осъжда общината да плати 500 лв. адвокатски хонорар.

 

Неправилно зададени въпроси са станали причина за отказ на информация от ОДМВР и за загубено дело във Великотърновския административен съд. Гражданин е търсил информация от директора на ОДМВР за сигнали до тел. 112 за нарушения на нощната тишина, за проверки и за наложени санкции на две конкретни заведения на Самоводската чаршия във Велико Търново. В съдебното решение, с което жалбата на гражданина е отхвърлена, се посочва: „информацията, която заявителят претендира да получи по реда на ЗДОИ, касае извършвани в рамките на правомощията на органите на МВР проверки по сигнали, но подавани за конкретни търговски обекти, и образувани срещу тях и управителите им административнонаказателни производства. Така както са формулирани въпросите по отношение на управителите на заведенията, те касаят информация, свързана с лични права на конкретни граждани, включително и лични данни. Интересът на жалбоподателя за снабдяване с процесните сведения не сочи на съставяне на мнение за дейността на задължения по закона субект – директорът на ОД на МВР – Велико Търново, а на опит за узнаване на информацията по отношение на трети лица“.

 

Неправилно зададени въпроси са причината гражданка от Дебелец да загуби две дела по ЗДОИ срещу заместник-кмета на Община Велико Търново. Засягане на интереса на трето лице – земеделският производител и заместник-председател на Великотърновския общински съвет Калина Широкова, и засягане на лични данни са причина гражданската да загуби делата срещу мълчалив отказ да ѝ бъде предоставена информация за издадени разрешителни за строеж, замърсяване на околната среда и промяна предназначението на земеделска земя по разширението на птицефермата на Широкова.

 

Великотърновският административен съд е оставил без разглеждане жалбата на жителка на Община Златарица срещу мълчаливия отказ на кмета на Община Златарица. Гражданката е искала от общината по реда на ЗДОИ да ѝ предостави актът за граждански брак на покойния ѝ баща. Тази информация не е публична и може да бъде изискана и предоставена, единствено по реда и при условията на Закона за гражданската регистрация, се посочва в съдебното решение.

 

Адвокат К.Т. от Елена е подал на 23.09.2024 г. по електронен път до различни прокуратури, в това число и до Окръжна прокуратура Велико Търново, заявление, с което е поискал да му бъде предоставена информация за достъп до трафичните му данни по реда на Закона за електронните съобщения, разкриване на банкова тайна по Закона за кредитните институции и по отношение на визираните Окръжни прокуратури и Апелативна прокуратура Велико Търново, за издаване на разрешения за прилагане на СРС по Закона за специалните разузнавателни средства по отношение на него, с оглед обосновано предположение по данни от Районно управление - Елена при ОДМВР - В. Търново, за период от 5 години назад. На 29 октомври от Окръжна прокуратура Велико Търново изпращат електронно писмо до адвокат Тодоров, в което е посочено, че предвид липсата на конкретика и яснота в заявлението, поисканата информация не може да бъде предоставена. Изложени са мотиви, че в заявлението не е посочено и не става ясно по конкретно досъдебно производство ли се иска информация и ако да – същото не е посочено с конкретен номер/година. Жалбоподателят е уведомен също така, че ако се иска информация по конкретни досъдебни производства, то съгласно чл. 198, ал. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс преценката за предоставянето ѝ е на наблюдаващия прокурор. На последно място в писмото е посочено, че по делата от приложените към заявлението разпечатки от Единния портал за електронно правосъдие инициираща страна е Районно управление - Елена и няма данни страна по тях да е Окръжна прокуратура Велико Търново, за да разполага с информация за тях. Жалбата е изпратена от съда по подведомственост на Апелативна прокуратура Велико Търново.

 

Адвокат К.Т. води дела против Административен съд - Велико Търново, Административен съд - Търговище и Районен съд - Велико Търново за присъждане на обезщетение в размер на 6000 лева, представляващи неимуществени вреди, причинени от нарушаване правото на разглеждане и решаване на делото за предоставяне на информация в разумен срок. Съгласно подадената искова молба производството е започнало по подадена от ищеца жалба против Решение от 17.1.2022 г. на председателя на районния съд, в което е обективиран отказ да се предостави обществена информация по депозирано от ищеца заявление от 15.1.2024 г.

 

След образуване на съдебното производство с Определение № 268/25.1.2024 г. жалбата е оставена без движение, тъй като не е подадена чрез органа, и съответно е изискана административната преписка по подаденото заявление за достъп до обществена информация. В периода от 7.2.2024 г. до 28.2.2024 г. всички съдии от Административен съд - Велико Търново са се отвели от разглеждане на спора, тъй като по искове на К.Т. против Административен съд - Велико Търново са образувани административни дела 553/23г. и адм. 563/23г. по описа на съда.

 

След това делото е изпратено на Върховния административен съд за определяне на компетентен съд като с Определение № 3128/14.03.2024 г. делото е изпратено за разглеждане на Административен съд - Търговище, който е образувал административно дело 117/2024 г,. приключило с окончателно Решение № 585/26.04.2024 г., с което жалбата против отказ за предоставяне на информация по ЗДОИ е отхвърлена.

 

Ищецът е подал заявление, рег. № РД – 24-521/26.08.2024 г., до специализираното звено на Инспектората към Висшия съдебен съвет, което с констативен протокол, изх. № РС -24-521/21.10.2024 г., се произнася, че искането за присъждане на обезщетение за забавено правосъдие е намерено за неоснователно.

 

След това е подадената настоящата искова молба до Районен съд - Велико Търново, като след отвод на всички съдии делото е изпратено на Районен съд - Горна Оряховица. Производството е прекратено, тъй като производствата по чл. 2 в, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) се разглеждат от административните съдилища. В определението си съдът е посочил, че не прави преценка по чл. 7, ал. 2 от ЗОДОВ, тъй като ответник по иска не се явява Районен съд - Горна Оряховица.

 

На 12.12.2024 г. в Административен съд - Велико Търново е образувано настоящото производство. С определение от 19 декември 2024 година Великотърновският административен съд изпраща исковата молба на Административен съд - Габрово.

© 2025 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.