02 май 2025 г.


В навечерието на Международния ден на свободната преса (3 май) представяме епизод 16 на видеоподкаста "Дела и Демокрация": Втора част на разговора на адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на фондация „Програма достъп до информация“, с разследващия журналист Росен Босев.

Според Рейтинга на "Репортери без граници" за свободата на пресата България е паднала на 70-то място, докато миналата година беше на 59-то. Пред нас са почти всички държави-членки на ЕС, както и държави от други континенти като Либерия, Сиера Леоне, Коста Рика и Доминиканската република. Увеличаващата се заплаха от SLAPP дела, опитът на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да изавади прокуратурата от обхват ана Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) чрез тълкувателно дело пред Върховния административен съд, непрозрачното финансиране на медии от държавата са част от факторите за влошаване на средата.

Казусите на разследващия журналист Росен Босев снемат важни аспекти на проблемите от последното десетилетие, довели и до днешното състояние на медийната и информационната свобода у нас.

Росен Босев е известен с работата си по теми, свързани с правосъдната система, корупция и публични злоупотреби. Дълги години е част от екипа на в. "Капитал", където се утвърждава като един от най-острите и принципни гласове в журналистиката. Носител е на множество журналистически награди, включително "Златен ключ" по случай Международния ден на правото да знам за активно използване на ЗДОИ. Босев е отличен с тази награда два пъти – през 2008 и 2010 г.

Става известен с разследвания по случаи с обществен интерес, включително свързани със съдебната система, прокуратурата и Комисията за финансов надзор. Критикува публично съдия Петя Крънчева и бившия шеф на Комисията за финансов контол Стоян Мавродиев, обвинявайки ги в злоупотреба с власт и конфликт на интереси. През 2019 г. е осъден за клевета заради материал, насочен срещу Крънчева. Делото предизвиква обществено възмущение и тревога относно свободата на словото в България.

Босев обжалва пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), който през 2024 г. отсъжда в негова полза. Съдът постановява, че правото му на справедлив процес и свободно изразяване е било нарушено. Основен акцент в решението е фактът, че съдия Крънчева не си е направила отвод, въпреки че е била пряко засегната от публикациите му. Върховният касационен съд прекратява делото срещу него през март 2025 г., позовавайки се на решението на ЕСПЧ и изтеклата давност.

Босев остава активен в журналистическите среди, ангажиран с теми за правото, прозрачността и институционалната отговорност. Освен с разследвания, е известен и с публични участия и коментари, свързани със свободата на медиите и натиска върху журналисти. Работата му често предизвиква остри реакции от страна на властимащи. Уважаван е в професионалната общност като последователен и безкомпромисен глас.

„Дела и демокрация“ e видеоподкаст, посветен на съдебните дела, които съпътстват демократичните процеси в България. Епизодите са резултат от партньорство между „Програма достъп до информация“ и КАЯ ПРО ООД.