Колко струва Достъпът до информация
Проучването е направено на основата на интервюта с предсатвители на публични институции, задължени по Закона за достъп до обществена информация. Обхванати са задължения на администрациите в три посоки:
- разглеждане на заявленията;
- активно публикуване на информация в интернет страниците;
- изготвяне на годишния доклад.
Проучването може да се разглежда и като последваща оценка на въздействието на Закона за достъп до обществена информация. На фона на представеното в доклада остойностяване можем да се заключи, че ползите от законодателството, което гарантира и регламентира достъпа до информация, далеч надхвърлят свързаните с него разходи.
Прозрачност във възстановяването: Прозрачност за механизма за възстановяване и устойчивост в 10 страни-членки на ЕС
Експерти от фондация "Програма достъп до информация" участваха в методологията и в изследването в частта за България, като една от 10 държави-членки, включени в доклада.
Достъп до информация от административните съдилища и Върховния административен съд
През 2020 г. екипът на ПДИ формулира и изпрати въпросници-интервюта до ВАС и всички административни съдилища. Координаторите на ПДИ в областните градове осъществиха връзката с ръководителите и отговорните длъжностни лица в институциите. Всички съдилища с едно изключение предоставиха отговори на поставените въпроси, които хвърлиха светлина върху начина, по който се прилага нормативната уредба относно публикуването на информация в интернет страниците на институциите.
В периода февруари – март 2021 г. бяха проведени три срещи, съответно с три основни групи заинтересовани в процеса на предоставяне на информация от административните съдилища и ВАС: журналисти, неправителствени организации и представители на ВАС и административните съдилища.
В периода 23 юли – 23 август 2021 г. беше осъществено проучване на интернет страниците на ВАС и административните съдилища. Проучването бе основано на специално изработена за целта методология. Въпросникът включваше 46 въпроса, разпределени в три секции, съответно свързани с публикуването на информация от административен, правораздавателен и финансов характер. Вж. Резултати от Проучването на активната прозрачност на административните съдилища 2021.
В доклада е взет предвид и богатият опит на ПДИ при консултирането на случаи и защитата и представителството по дела, образувани срещу откази да бъде предоставена информация, свързана с дейността на съдебната система.
Докладът бе представен на онлайн конференция на 25 март 2022 с участието на заместник-министъра на правосъдието, председатели на административни съдилища и съдии от ВАС, граждански организации и журналисти.
Докладът е разработен от Правния екип на Програма Достъп до информация в състав адв. Александър Кашъмов (ръководител на Правния екип), адв. Кирил Терзийски и адв. Стефан Ангелов (членове на екипа) в рамките на проект „Прозрачност на административните съдилища“ с подкрепата от Фондация „Америка за България“.
Конференцията и докладът са подготвени в рамките на проекта „Прозрачност на административните съдилища“, изпълняван от ПДИ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Рисковете от едно анахронично решение по ЗДОИ от 2021 г.
Коментарът на Александър Кашъмов, ръководител на правния екип на ПДИ, четете тук.
Концепция за изменения в законодателството за достъп до информация
Концепцията обобщава и резултатите от петте обществени обсъждания, които ПДИ проведе в периода юни – октомври 2014, с различни заинтересовани групи – журналисти от печатни и електронни медии, IT специалисти, активисти за отворени данни и блогъри, представители на НПО и граждани, служители от държавната администрация, които отговарят по ЗДОИ и адвокати и съдии от административните съдилища.
Концепцията бе публикувана в информационния бюлетин на ПДИ за ноември 2014 и представена на Национална конференция на 12 декември 2014 година в хотел „Форум”, София.
Концепцията бе подготвена рамките на проект „Застъпническа кампания за цялостни промени в законодателството за достъп до информация”, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014 (www.ngogrants.bg)
„Концепция за изменения в законодателството за достъп до информация”, Програма Достъп до Информация, 2015, 72 стр, ISBN 978-954-9953-50-3.
„Застъпничество за достъп до информация – постижения и предизвикателства” - изводи от дискусиите по време на международната конференция
Доклад за съответствието на българското законодателство за достъп до обществена информация и Конвенция на Съвета на Европа за достъпа до официални документи
Въз основа на анализа ПДИ изготви Доклад за съответствието на българското законодателство за достъп до обществена информация и Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи.
Меморандум на участниците в Национална кръгла маса „Застъпничество за свободен достъп до информация”
На 14 март 2008 г. Програма Достъп до Информация проведе Национална кръгла маса на тема „Застъпничество за свободен достъп до информация”. Повече от осемдесет представители на неправителствени организации, журналисти и граждани от цялата страна обсъдиха предизвикателствата пред свободния достъп до информация в България и очертаха стратегически направления за застъпническа дейност в областта. Формулираните проблеми, както и конкретни предложения за подобряване на законодателството и практиките, свързани с достъпа до информация в България, бяха включени в приетия от участниците Меморандум.
Независим доклад от проведен мониторинг на законодателното и институционално въвеждане на пробацията в България
Прозрачност и мълчание. Проучване на законите и практиките за достъп до информация в 14 страни
"Прозрачност и мълчание. Проучване на законите и практиките за достъп до информация в 14 страни", Програма Достъп до Информация, 2007, 188 стр., ISBN 978-954-9953-41-1
Достъп до информация в съдебната система
Kонкретни препоръки за текстове на Правилника.
"Достъп до информация в съдебната система", Програма Достъп до Информация, 2006, 26 стр.
Доклад за оценка на достъпа до информация, общественото участие и достъпа до правосъдие по въпроси, свързани с околната среда
"Доклад за оценка на достъпа до информация, общественото участие и достъпа до правосъдие по въпроси, свързани с околната среда", 2004, 85 стр.
Правна инициатива на Отворено общество публикува резултатите от пилотното наблюдение на свободата на информацията в 5 държави
Достъп до обществена информация - норми и практики в областта на държавния финансов контрол
Преглед на нормативната уредба относно състоянието на достъпа до публична информация в България през 2002 г.
Законопроекти: Закон за националния архивен фонд и архивите, Закон за закрила на пациента
Преглед на нормативната уредба относно състоянието на достъпа до публична информация в България през 2002 г. - 2
Наредба за задължителната информация, предоставяна на лицата, заявили интерес за участие в приватизацията по Закона за приватизация и следприватизационен контрол, и за документите и сведенията, представляващи служебна тайна
Закон за изменение и допълнение на Данъчния процесуален кодекс
Заповед № 350 от 12.06.2002 г. на Главния данъчен директор за определяне на условията и реда за събиране, съхраняване, използване и разкриване на сведения, съставляващи служебна тайна
Годината на рационалното невежество
"Годината на рационалното невежество. Резултати от едно проучване", Програма Достъп до Информация, 2002, 56 стр., ISBN 954-9953-20-3
Aферата "Crown Agents"
Скандалът "Crown Agents": Кого обслужва секретността
Скандалът "Crown Agents": Секретни ли са стенограмите от заседания на министерски съвет
Обществена комисия и гражданско доверие
Балансът между секретността и откритостта - разковничето за културата на управлението
Изпълнение на задълженията на органите на изпълнителната власт по ЗДОИ
"Изпълнение на задълженията на органите на изпълнителната власт по ЗДОИ. Доклад по социологическо проучване", Програма Достъп до Информация, 2001, 39 стр., ISBN 954-9953-13-0
Право на обществото на информация
Йоханесбургските принципи
Законодателство относно обидата и клеветата
Състояние на публичните регистри
"Състояние на публичните регистри. Доклад по социологическо проучване", Програма Достъп до Информация, 2000, 39 стр.
Достъп до информация. Международни стандарти и българското законодателство
"Достъп до информация. Международни стандарти и българското законодателство", Програма Достъп до Информация, 1998, 72 стр.
Достъп до информация
Докладът е резултат от проучване сред 56 юристи и 60 журналисти чрез структурирани въпросници по метода „лице в лице”. Очертани са мненията на двете гилдии за основните принципи и понятия на един бъдещ закон за достъп до информация.
"Достъп до информация", Програма Достъп до Информация, Агенция за социално-икономически анализи - А.С.А., 1998, 49 стр.
Закрила при безработица
Концепция за законодателната уредба на правото за достъп до информация
В групата, която работи по концепцията участваха: Александър Кашъмов, Гергана Жулева, Димитър Тотев, Весела Терзиева и Йонко Грозев от Българския хелзинкски комитет, Меглена Кунева, тогава юрист в Правната дирекция на Министерски съвет, Константин Паликарски, Фани Давидова. В дискусиите се включиха и Валери Димитров, Станислива Куюмджиева, Ралица Пеева.
Достъп до Информация в Областта на Местното Самоуправление
"Достъп до Информация в Областта на Местното Самоуправление", Програма Достъп до Информация, 1998, 7 стр.
Достъп до информация - норми и практики
Второто издание се появи през 1998 г.