Искра Койчева, координатор на ПДИ в Пловдив |
Колко прозрачна е информацията за разходите на общинските съветници в Пловдив? Случаят, който разкрива повече от 53 000 лв., изразходвани за представителни нужди в рамките на едва три месеца, е пример за поредната журналистическа битка за публичност. Благодарение на усилията на екипа на „24 часа" - Пловдив – Ваня Драганова и Радко Паунов, и с инструментариума на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), историята излиза наяве.
След съдебен процес журналистите от медията успяха да осъдят Община Пловдив за отказ да предостави данни за използването на местния бюджет. Решението разкри, че част от общинските съветници в града на тепетата са получили над 2000 лв. допълнително под формата на представителни разходи. Отказът на общината да предостави информацията на практика е без аргументи, затова и съдът категорично го отхвърля.
Защо трябва да се водят съдебни битки за достъп до информация, която по своята същност е обществена?
„Това не е първият случай от последните години, в които Община Пловдив отказва информация как харчи публични финанси – през 2019 г. не беше предоставена информация за възнагражденията на директорите на фондация „Пловдив 2019". И тогава администрацията загуби делото по ЗДОИ. Въпросът е принципен – и ръководителите на фондацията, и общинските съветници имат право на адекватно заплащане, но ако журналист прояви интерес, защото, примерно, има съмнения, че през т. нар. представителни разходи се източват средства от бюджета, общината трябва да предостави пълни и точни данни, защото става дума за публични, а не за лични финанси", убедена е Ваня Драганова.
И всъщност предоставянето на точна информация е най-краткият път към разсейването на съмненията, ако те се неоснователни, аргументира се журналистката.
С отказа си да предостави исканата информация администрацията засилва подозренията, че нещо не е наред при харченето на средствата, иначе защо ще се крие? И съм убедена, че инструментите на ЗДОИ трябва да се използват, за да се дисциплинират общините и другите бюджетни организации. Тези публични субекти трябва да са наясно, че дължат бърз и точен отговор, дори ако става въпрос за 5 лв., и ако не го знаят, ще го научат по сложния начин – като губят дела", категорична е Ваня Драганова.
Разходите на местната власт са обществен ресурс. И когато данните за тях се превърнат в тайна, обществото има право да знае „защо".
___________________________________________
Публикацията е в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.