Емилия Димитрова, координатор на ПДИ в Габрово |
На 5 ноември 2024 г. Административният съд в Габрово ще гледа дело, образувано по жалба срещу отказ на Община Севлиево да предостави линейният график за дейностите по проект за 1.5 млн. лева.
Отказът бе постановен в отговор на заявление за достъп до обществена информация от 16 август т.г. до кмета на Община Севлиево, с което в качеството ми на журналист поисках да ми бъде предоставен линейния график за изпълнение на строително-монтажните работи (СМР) по инвестиционен проект за обект: "Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево” – обособени в дванадесет самостоятелни етапа". Проектът включва реконструкция и подмяна на уличните водопроводи и сградни водопороводни отклонения.
Графикът бе поискан, за да се види как изпълнителят е планирал работата по проекта – на какви етапи и в какви срокове. Повод за искането бе обстоятелството, че работата продължи близо четири месеца, при заложени в договор с изпълнителя 54 календарни дни.
Търговска тайна
На 30 август т.г. получих решение, с което се отказва предоставянето на исканата информация, тъй като същата представлява търговска тайна по смисъла на чл. 102, ал. 1 от Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Безспорно чл. 102, ал. 1 от ЗОП дава възможност всеки участник в процедура да посочи в заявлението за участие или в офертата си информация, която счита за конфиденциална във връзка с наличието на търговска тайна.
За да мотивират отказа си да разкрият графика за изпълнение на проекта, в Община Севлиево се позовават на ал. 1 от чл. 102 на ЗОП, но пренебрегват следващата алинея в същия текст, която гласи: „Участниците не могат да се позовават на конфиденциалност по отношение на предложенията от офертите им, които подлежат на оценка“.
Конфиденциалност, но не на всяка цена
Всъщност точно срокът за изпълнение е посочен от възложителя (Община Севлиево) като един от двата показателя с равна тежест при крайната оценка на подадените оферти, респективно избора на изпълнител.
И макар в случая да става въпрос само за една оферта, тъй като на обявената от Община Севлиево процедура е имало само един участник, това не омаловажа договорените условия с общинската администрация в Севлиево, още повече, че разплащането с изпълнителя е с публични средства.
Надделяващ обществен интерес
Обстоятелството, че Община Севлиево заплаща на изпълнителя с парите на данъкоплатците води след себе си надделяващ обществен интерес, т.е. гражданите имат право да знаят как се харчат парите им.
Същото е залегнало и в Допълнителните разпоредби (параграф 1, т. 5) на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) където законодателят е приел, че когато търговската тайна е свързана със страните, подизпълнителите, предмета, цената, правата и задълженията, условията, сроковете, санкциите, определени в договори, по които едната страна е задължен субект по чл. 3 от ЗДОИ, каквато в случая е Община Севлиево, е налице надделяващ обществен интерес.
Публичността в случая е важна, тъй като продължилият близо четири месеца ремонт създаде сериозни неудобства на жителите на Севлиево. В допълнение към разкопаните улици бяха летните горещини и непоносимия прах, който се стелеше в града при над 40 градуса от струпаните по тротоари и улици строителни материали, отломки и отпадъци от ремонта.
Жегите са виновни
Между другото високите температури са една от причините работата да се забави, но с колко обаче и на какво основание, не е ясно, тъй като публична информация за спиране на проекта и възобновяването му не се открива.
Ако е задействан член 6 от договора, съгласно който изпълнението се спира, а срокът за изпълнение спира да тече при т.нар. непреодолима сила, каквато без съмнение са изключитено високите летни температури, то би трябвало това да стане с отделен акт – акт 10 за спиране и последващ акт 11 за възобновяване на строителството.
Подобна клауза е залегнала в договора, но в него е залегнало още, че „всяка забава с повече от 30 работни дни при изпълнение на дейност по договора съгласно линейният календарен график или допълнително определен срок, се счита за неизпълнение на договора“ и изпълнителят дължи неустойка от 0.5% върху стойността на неизпълнените дейности.
За колко е спирана работата, както стана ясно е тайна. Линейният график също е тайна. Освен ако съдът не реши друго.
___________________________________________
Публикацията е в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.