Достъп до обществена информация в област Пловдив през 2024 година

Искра Койчева, координатор на ПДИ в Пловдив

Искра Койчева, координатор на ПДИ в Пловдив

През 2024 година Община Пловдив отново е осъдена за отказ на информация, както се случи и през предходната година. Това стана ясно от годишната справка, изискана във връзка със Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Сред основните случаи, довели до съдебни решения срещу общината, са откази за предоставяне на информация по ключови теми като обществени поръчки, разходи на общинските съветници и разрешения за ползване на общински имоти.

 

Един от най-значимите случаи касае обществена поръчка, свързана с надграждане, модернизация и поддръжка на система за управление на градския транспорт. Участник в процедурата се е позовал на конфиденциалност, а Община Пловдив е издала решение за отказ. След съдебно обжалване Административният съд е върнал решението за ново произнасяне, посочвайки, че информацията следва да бъде предоставена в по-голям обем.

 

Друг важен случай е свързан с искане за информация относно представителните разходи на общинските съветници за мандат 2023-2027 година. Подаденото заявление е целяло да получи подробности за изплатените суми и целите на разходите, както и конкретни имена. В отговор Общината е предоставила общи данни за изразходваните средства, но съдът е постановил, че трябва да бъдат разкрити и конкретните детайли.

 

Третият значим случай касае информация за разрешения за ползване на общински терени след април 2022 година, включително размера на събраните такси. Въпреки че администрацията е отговорила частично на заявителя, съдът е постановил, че е необходимо да бъдат предоставени по-подробни детайли и документи.

 

Според отчетените данни за 2024 година в Община Пловдив са подадени общо 134 заявления за достъп до информация, като 113 от тях са постъпили по електронен път, а 21 – на хартиен носител. Наблюдава се намаляване на общия брой заявления спрямо предходната година. Администрацията обяснява този спад с повишеното ниво на прозрачност, по-добрата информираност на гражданите и намаляването на злоупотребите със заявления за достъп до информация.

 

В други общини ситуацията е различна. В Община Стамболийски няма осъдителни решения за отказ на информация, като за 2024 година са подадени 7 заявления.

 

В Районна прокуратура - Пловдив са подадени 9 заявления, от които 7 по електронен път, като се отчита ръст спрямо предходната година.

 

В Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Пловдив са постъпили 30 заявления, а в Областна администрация Пловдив – 12, основно за инфраструктурни въпроси и разходи. В тези институции не са регистрирани съдебни дела за отказ на информация.

 

Община Асеновград отчита 11 подадени заявления с тенденция към намаляване спрямо предходната година. В Община Марица са подадени 12 заявления, като не са установени злоупотреби. В Община Сопот обаче са заведени три дела, едно от които е завършило с осъдително решение срещу общината. Община Раковски отчита 6 подадени заявления и отбелязва ръст на злоупотреби със заявления по ЗДОИ, като според администрацията някои адвокатски кантори използват процедурите, за да водят дела с цел печалба. В Община Калояново са подадени 9 заявления, основно за инфраструктурни въпроси и детски градини, но не са завеждани съдебни дела. В Община Родопи са подадени 17 заявления, с лек ръст спрямо предходната година, но без заведени съдебни производства.

 

Докладът показва, че в по-голямата част от общините броят на заявленията по ЗДОИ остава стабилен или намалява. В същото време Община Пловдив продължава да бъде сред институциите, които най-често се сблъскват със съдебни дела за отказ на информация. Съдът последователно постановява необходимост от по-голяма прозрачност, докато някои местни администрации сигнализират за опити за злоупотреби със заявления по ЗДОИ с цел водене на печеливши съдебни дела. Въпреки различните тенденции в различните общини, темата за прозрачността и достъпа до информация остава ключова за гражданите и институциите.

 

 

==============================================  

 

 

 

 

Публикацията е подготвена в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“, изпълняван от Програма достъп до информация, подкрепен с грант от Фондация "Америка за България". Изявленията и мненията, изразени в нея, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.

© 2025 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.