![]() Емилия Димитрова, координатор на ПДИ в Габрово |
През 2024 г. приключи работата по знаково за психиатричната помощ дело в област Габрово. С множество публикации платформата за регионална разследваща журналистика „За истината“ проследи случай, при който санитар в държавната психиатрична болница в Севлиево блудства с пациент по време на нощно дежурство.
За този случай бе подаден сигнал в прокуратурата от служител на лечебното заведение и оттам бе образувана преписка. Една година по-късно работата приключи с отказ да бъде повдигнато обвинение. Информацията за хода на разследването обаче се оказа, че не е дължима по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), отговориха от Районната прокуратура в Габрово, откъдето отказаха информация по случая.
В друг случай – източник на информацията е социалната мрежа фейсбук, където бе публикуван видеоклип, в който гражданин реже гуми на автомобил, паркиран пред дома му. На клипа ясно се вижда полицай в униформа, който наблюдава, но не предприема нищо. За този случай също бе изискана информация от Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи в Габрово, но единственият отговор бе, че „в дирекцията са запознати със случая, назначена е проверка.“
Заключението – трудно до невъзможност се получава информация за работата на правораздаването по региони. Няма как да се види също по колко заявления прокуратурата е отказала информация, тъй като на сайта й в Габрово няма публикуван отчет, а в секцията „достъп до информация“ са публикувани вътрешни правила и пример за заявление.
Извън това област Габрово, една от малките у нас, има само четири общини – Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна. От тях единствено Община Дряново трайно не изпълнява задълженията си по ЗДОИ.
В сайта на общинската администрация в Дряново има секция „Достъп до информация“, но с това ангажиментите й по ЗДОИ се изчерпват. Във въпросната секция се отварят два раздела – „годишни отчети“ и „публични регистри“. Съдържанието на нито един от тях обаче не дава информация за това как Община Дряново е работила по заявления по ЗДОИ. В раздел „публични регистри“ са всички публични регистри, които общината поддържа, но в нея липсва публичен регистър на заявленията по ЗДОИ. В раздел „годишни отчети“ има два доклада за оценка на удовлетвореността на гражданите от административното обслужване в общината за 2022 и 2023 г., но не и отчет за дейността на администрацията по ЗДОИ. Единственото, което има отношение към достъпа до обществена информация в Община Дряново, са вътрешните правила за достъп – подробно разписани с приложения, които дават насоки как да се подходи за получаване на обществена информация.
Личният ми опит като журналист с Община Дряново показва, че познават задълженията си по ЗДОИ и отговарят в срок и пълнота на подадени заявления. Липсата на публичност за работата им по ЗДОИ обаче е недостатък, който години наред не коригират.
Останалите три общини могат да се нарекат отличник – дори малката Община Трявна, в която допреди седем-осем години не знаеха как да подходят при получаване на заявление за достъп до информация, сега са почти толкова активни, колкото и най-голямата Община Габрово. Всъщност тази тенденция е плод на гражданската активност, която набира скорост и в малките общини.
В Община Габрово през 2024 година са получени 18 заявления. Информацията е публично достъпна през публичния регистър на заявленията, в който подробно са описани датата на получаване, данни за заявители, търсената информация и решението на общината.
От всичките 18 получени, само на едно заявление е предоставен частичен достъп, всички останали са разгледани в срок и е предоставен пълен достъп до търсената информация. Шест от заявленията са от граждани и касаят местни инфраструктурни проблеми като ремонт на улица, поставяне на легнал полицай и др.
Три заявления са от медии – за ползването на общинската спорна база, статута на Дома на културата в Габрово и състава на Съвета за подпомагане на общината за устойчиво развитие.
Две от заявленията са подадени през Платформата за достъп до обществена информация.
През 2024 година в Община Трявна са постъпили 16 заявления за достъп до обществена информация. От тях – 2 писмено, 10 електронно заявени и 4 чрез платформа за достъп до информация. Всички са заведени в електронния регистър за достъп до обществена информация на Община Трявна.
От граждани са 12 от подадените заявления, от неправителствени организации 3 и едно от фирма. На две е отказана информация поради това, че не е била налична в администрацията, на едно заявление е отказана достъп, на останалите е предоставен пълен достъп в законоустановения срок.
В отчета на Община Трявна е записано, че поддържа публичен регистър на заявленията по ЗДОИ и линк към него се открива в секция „регистри“, но линкът не е активен, т.е. няма публичност до публичния регистър.
Община Севлиево има секция „Достъп до информация“, но тя се открива трудно – в раздел „информация и услуги“. Публикуван е отчет за получените през 2024 г. заявления – 9 от граждани, 4 от журналисти, 3 от НПО и 1 от фирма. На едно заявление е отказана информация поради наличие на търговска тайна, но Административният съд в Габрово отменя решението. То е по жалба на координатора на ПДИ за област Габрово.
Рискът от ухапване от кърлежи е една от темите, които се откриват в секция „Достъп до информация“ на Регионална здравна инспекция (РЗИ) - Габрово. Пак там е публикуван следният текст: „Със Заповед на директора на РЗИ Габрово е определена заседателна зала № 404 в сградата на РЗИ за помещение, обособено за преглед/четене на предоставената обществена информация по ЗДОИ“.
В секция „Достъп до информация“ на габровската РЗИ има всичко друго, но не и данни за подадени заявления и тяхното движение. С препратка към Портала за отворени данни, където има седем набора от данни – всичките публични регистри, които инспекцията води – се изчерпва ангажимента на РЗИ Габрово към задълженията за публичност и отчетността по ЗДОИ.
В Регионалното управление на образованието в Габрово са получени през 2024 г. 7 заявления, 4 от тях са от граждани, едно от журналист и две от НПО. На всички е отговорено, по едно заявление е поискано удължаване на срока за отговор, поради съгласие на трето лице, но и то е получило отговор, се вижда от публичния отчет на институцията. Управлението поддържа много подробна секция „Достъп до информация“.
Областна дирекция по безопасност на храните в Габрово няма самостоятелен сайт и не поддържа отчетност по ЗДОИ.
Районната здравноосигурителна каса в Габрово не отговаря на заявления по ЗДОИ, а ги препраща към Националната здравноосигурителна каса.
През 2024 г. координаторът на ПДИ за Габрово получи сигнал от „ВиК Габрово“ ООД. Дружеството е 51% държавна собственост, останалите му дялове са разпределени (не поравно) между Общините Габрово, Севлиево и Дряново. Там бяха получили заявление по ЗДОИ, с което се искаше изключително голяма по обем информация – за брой просрочени задължения на абонатите, налични активи, фактурирани суми и др. Оттам не пожелаха да дадат повече детайли, но се обърнаха към координатора на ПДИ с въпрос дали са длъжни да отговорят и дали имат основание да поискат от заявителя да удостовери интереса си към исканите данни.
Това бе втори случай за последните две години, с който от ВИК Габрово се иска обемна информация от един и същ заявител, при това става въпрос за информация, която не може да се събере за 14 дни. В първия случай идентични заявления бяха изпратени до всички ВиК в страната и със случая се зае Асоциацията на ВиК операторите, откъдето, по моя информация, са уведомили Държавна агенция „Национална сигурност“.
Държавната болница в Габрово и общинските в Севлиево и Трявна също не поддържат секция „достъп до информация“. Абдикирали от задължението си по ЗДОИ са още общинските търговски дружества в общините в областта.
В заключение: териториалните структури на изпълнителната власт познават ЗДОИ, но го прилагат в различна степен. Общините са изрядни, останалите – не толкова. Прокуратурата не се чувства задължена да предоставя информация, съдилищата се отчитат само с годишните си отчети. В здравеопазването, където се харчи значителен ресурс, отчетността и публичността се спестяват.
Предложение: необходимо е обучение на всички нива за прилагането на ЗДОИ.
>==============================================
|
Публикацията е подготвена в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“, изпълняван от Програма достъп до информация, подкрепен с грант от Фондация "Америка за България". Изявленията и мненията, изразени в нея, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.