![]() Оливер Серафимовски |
Оливер Серафимовски работи в продължение на 18 години на длъжността съветник за анализи в Агенцията за защита на правото на свободен достъп до информация от обществен характер, която е правоприемник на съществувалата в периода 2007-2019 г. комисия със същите функции. Институцията е държавен регулатор в областта на правото на достъп до обществена информация в Република Северна Македония и контролира изпълнението на Закона за свободен достъп до информация от обществен характер. Г-н Серафимовски е ангажиран с постоянната комуникация и обмен на информация с публичните институции, които са задължени по закона, с изготвяне на годишните доклади за състоянието на достъпа до информация и оценка и повишаване на активната прозрачност на институциите в Република Северна Македония. Автор е на голям брой текстове, публикувани на интернет страницата на агенцията (www.aspi.mk), както и на статия в специалното издание на Международната конференция на информационните комисари (ICIC).
Увод
Свободата на информацията[1] и свободният достъп до обществена информация са основни човешки права, които имат ключова роля за демокрацията и прозрачността на публичните институции. Тези права позволяват на журналисти, активисти, изследователи и обществеността като цяло да имат достъп до информация, съхранявана от държавните органи, която е необходима за информирано участие в обществения живот, както и за контрол на властите и предотвратяване на злоупотреби.
Свободата на информация предполага, че всички хора имат право да търсят, получават и разпространяват информация, а свободният достъп до обществена информация дава възможност на гражданите да получават данни и документи, които се съхраняват от институциите и които са от обществен интерес. Това право е основно за осигуряване на прозрачност, отчетност на властите и защита на демокрацията.
На практика обаче това право може да бъде застрашено от различни правни и политически манипулации, а една от най-честите злоупотреби в тази сфера са SLAPP делата (дела-шамари). SLAPP делата са съдебни производства, инициирани от влиятелни лица или организации с цел сплашване на журналисти, активисти или формации на гражданското общество, които се опитват да упражнят правото си на достъп до обществена информация или да изразят своето мнение и критика към правителства или корпорации.
SLAPP делата могат да се отнасят и до конкретни случаи за достъп до обществена информация. В тези случаи съдебни стратегии се използват за избягване на публична критика или за принуждаване на журналисти, активисти или граждани да не упражняват правото си на свободен достъп до информация. В този контекст делата може да се отнасят до злоупотреба със съдебната система от публични органи или частни лица с цел намаляване на обществения контрол и защита на интересите на отделни индивиди или компании.
Те са свързани с исканията за защита на правото на обществеността да проверява, разследва и докладва за работата на институциите, въпреки че в някои случаи могат да бъдат използвани за осигуряване на мълчание чрез правни средства.
Злоупотребата със SLAPP делата и достъпът до обществена информация са теми, които се отнасят до свободата на словото и правото на достъп до информация, но и до проблема за защитата срещу злоупотреба с тези права. Тези две теми могат да се разгледат в различен контекст, а тяхното значение и прилагане са важни за правото и демократичните процеси.
Какво е SLAPP дело
Делата-шамари са стратегически дела, заведени с цел заплаха или потискане на обществената дискусия, особено когато някой е критичен към компания или правителство. Тези производства, често заведени от влиятелни участници (напр. корпорации или публични личности), имат за цел да сплашат опонента с разходи и разноски, което води до отказ от критика или публична дискусия. SLAPP делата не са оправдани, тъй като могат да бъдат използвани, за да заглушат журналисти, активисти или обикновени граждани.
Съществуват правни механизми срещу делата-шамари, които могат да бъдат използвани за отхвърляне на иска, като например анти-SLAPP закони, които позволяват на ответниците да поискат прекратяване на делото в самото начало и да поискат възстановяване на разходите. Тези закони са предназначени да предотвратят злоупотребата с правото на справедлив съдебен процес, както и да защитят правото на изразяване и свободата на медиите.
Правото на достъп до обществена информация се отнася до възможността гражданите да получават информация от държавни органи или публични субекти и организации. То е един от ключовите стълбове на прозрачността и отчетността в една демокрация и в много страни има закони, регулиращи тази област.
Между другото в определени случаи може да има злоупотреба с достъпа до информация или той да бъде ограничен. Например достъпът може да се използва за получаване на чувствителни или лични данни с цел защита на лични интереси или за други цели. В същото време публичните институции понякога ограничават информацията от съображения за сигурност или други причини, които могат да бъдат използвани като средство за прикриване на важна за обществения интерес информация.
Злоупотреба и баланс
Злоупотребата със SLAPP делата и достъпа до обществена информация представлява сложно предизвикателство. От една страна, правото на свободно изразяване и правото на достъп до информация трябва да бъдат гарантирани, а от друга страна, трябва да бъдат предотвратени злоупотреби, които биха попречили на обществения дебат или компрометирали неприкосновеността на личния живот и сигурността.
На практика важно е да се разработят механизми и закони, които да балансират двата интереса и да възпрепятстват злоупотребата с правото на защита от съд и достъпа до информация.
Връзка между SLAPP делата и свободата на информация:
1. Заплаха за свободата на изразяване: Делата-шамари се използват като стратегия за сплашване и спиране на критики или изследвания, които оповестяват важна информация от обществен интерес. Създават големи правни и финансови разходи за тези, които решат да упражнят правото на информация и прозрачност, което може да доведе до автоцензура.
2. Ограничаване на достъпа до информация: Когато държавни служители или други влиятелни фигури са подложени на критика или наблюдение, те могат да заведат SLAPP дела, за да попречат на журналисти или граждански активисти да получат или публикуват данни, които не им харесват. Това възпрепятства възможността за свободен достъп до обществена информация.
3. Отслабване на прозрачността: SLAPP делата могат да разрушат механизмите за обществен контрол и прозрачност. Когато журналистите и активистите са обременени със съдебни битки, те нямат възможност да публикуват важна информация, а върховенството на закона и отчетността на институциите намаляват.
4. Подтикване към автоцензура: Като се има предвид рискът от SLAPP дела, много журналисти, активисти или организации може да се въздържат от разследвaнe или публикуване на противоречива информация, като по този начин отслабват свободата на информация и обществения достъп до нея .
Как да се защитят свободата на информация и достъпът до информация?
1. Правна защита срещу дела-шамари: Необходимо е да се приемат закони, които ще предотвратят злоупотребата с правото на иск-шамар, заведен със стратегически цели. Закони, които ще ограничат правото на завеждане на дела, когато е очевидна злоупотребата, с цел сплашване на обществени личности, журналисти или активисти.
2. Насърчаване правото на достъп до информация: Необходимо е да се подсилят механизмите, осигуряващи достъп до обществена информация и да се подобри прозрачността на публичните институции.
3. Обучение и подкрепа за журналисти и активисти: За да се защитят от SLAPP дела, журналистите и активистите трябва да бъдат обучени относно правата си и правните механизми, които могат да използват в своя защита, както и да получат правна помощ, когато са заведени дела-шамари.
4. Подкрепа от гражданското общество: Организациите на гражданското общество трябва активно да работят за защита на свободата на изразяване и информация, да подкрепят правото на достъп до информация и да повишават осведомеността относно проблемите, причинени от делата-шамари.
Заключение
Злоупотребата със SLAPP дела и достъпът до обществена информация изисква внимателно регулиране и постоянно балансиране на индивидуалните права с обществените интереси. В идеалния случай правото на достъп до информация и правото на свобода на изразяване не трябва да бъдат източник на злоупотреби, но в същото време е необходимо те да бъдат защитени от нечестни намерения и да се осигури справедлива и прозрачна правна система.
Като цяло SLAPP делата представляват сериозна заплаха за свободата на информацията и достъпа до информация, но с подходящи законови и институционални мерки като Директива (ЕС) 2024/1069 на Европейския парламент и на Съвета от 11 април 2024 година относно защитата на лицата, ангажирани в публично участие, срещу явно неоснователни искове или съдебни производства, с които се злоупотребява („стратегически съдебни производства, насочени срещу публично участие“) или т.нар. анти-SLAPP директива, техните отрицателни ефекти могат да бъдат предотвратени и общественият интерес може да бъде защитен.
[1] Терминът „свобода на информацията“ се употребява в документи на Генералната асамблея на Организацията на ООН. Същевременно в англосаксонската правна традиция той е синоним на „право на достъп до информация“. Законите, които регламентират правото на достъп до обществена информация във Великобритания, САЩ, Австралия, Канада, Нова Зеландия и др. се наричат „закони за свобода на информацията (бел. ред.).