На 11 април 2025 г. фондация „Програма достъп до информация“ проведе онлайн традиционната си годишна среща с координаторите от журналистическата мрежа в страната.
Ситуация и тенденции относно достъпа до информация в страната
Областните координатори на ПДИ представиха своите доклади и коментари за практиките по предоставяне на информация в страната и очертаха актуална картина на състоянието на достъпа до информация по места. Разказаха за собствения си опит в търсене на информация от местните институции, конкретните случаи, по които са работили през изминалата година, и наблюденията си върху активното предоставяне на информация в интернет страниците на институциите.
На база направените изказвания и проведените дискусии по тях могат да се обобщят няколко тенденции, валидни в по-малка или по-голяма степен за всички области в България:
- Намалява броят на подадените заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) до местните институции за 2024 г. в сравнение с предходната. Това се дължи отчасти и на факта, че 2023 г. беше изборна за местните власти.
- Намалява броят на заведените дела по жалби срещу откази по ЗДОИ в регионалните административни съдилища за 2024 г. в сравнение с 2023 г.
- Гражданите са най-голямата група, която използва ЗДОИ. Гражданите добре познават правото си на достъп до обществена информация и активно го използват, за да получат данни от администрацията – най-често копия от документи, касаещи различи аспекти от дейността на институциите, пряко свързани с ежедневния живот (ремонти, развития на казуси и пр.). В конкретни случаи, регистрирани в различни региони, липсва добра запознатост за обхвата на ЗДОИ – например когато изселници и наследниците им търсят търсят информация за имоти или смъртни актове и получават откази, защото би следвало да използват Закона за гражданската регистрация. Неправилно зададени въпроси също водят до откази и загубени дела по ЗДОИ.
- Следващата група, най-активна в използването на ЗДОИ, са неправителствените организации, които търсят информация за конкретни услуги и дейности на администрациите (регулации за таксиметрова дейност, данъци, такси и реклама в област Добрич), управлението на действащи проекти на местно ниво и данни за бюджета. И граждани, и НПО питат за разходите на общините за местни фестивали – например „Добрич мези“ или „Фолклорен извор“ в с. Царевец, Свищовско.
- Бизнесът също подава заявления – фирмите питат за инвестиционни предложения, разрешения за строеж, въведени в експлоатация сгради, защитени зони, вятърни паркове и пр.
- Журналистите по-рядко използват ЗДОИ. Те се ползват от правото си да питат със заявления при конкретни разследвания (за ремонти, постъпления от организирани събития, отчети, договори), които изискват по-дълга подготовка, а в други случаи ползват Платформата за достъп до обществена информация.
- Секциите „Достъп до информация“ в интернет страниците на институциите и активно предоставяне на информация. Запазва се тенденцията от предишната година значителен брой институции да не публикуват отчетите си по изпълнението на ЗДОИ за 2024 г. (общини и регионални администрации в област Видин – Брегово, Грамада, Дилово, Макреш, Чупрене; общините Каварна и Балчик, Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Добрич, Община Дряново, Регионална здравна инспекция - Габрово и др.). При подмяна на сайтовете на някои институции трудно може да се намери информация в новосъздадените. Има администрации, които представят отчетите си по ЗДОИ като обобщена справка, в по-опростен вид, без конкретиката на данните, описани в таблици за подателя, съдържанието на заявлението и отговора на институцията, както са обичайните отчети. Този обобщен вид не е удобен за ползване и потребителят и не може да си състави собствено мнение въз основа на изчерпателна картина. Налице са и институции, които са подобрили активното предоставяне на информация през 2024 г. като носителят на наградата „Златен ключ“, връчвана по случай Международния ден на правото да знам в категорията „Институция, най-добре организирала предоставянето на достъп до информация“, Община Ружинци и Община Бойница.
- Отговори на институциите – В различни области на страната е налице общата тенденция местните власти да дават уклончиви или непълни отговори на заявленията. При някои общини смяната на кметските екипи се отразява в активното предоставяне на информация и институции с традиционно висок рейтинг на активна прозрачност губят по критерии на актуалност на информацията (Община Белоградчик).
- За съжаление, общото впечатление е, че като цяло прозрачността на местно ниво намалява, но най-трудно се получава информация от окръжните прокуратури и областните дирекции на МВР.
- Намалява и общият броя на местните медии, както и броят на журналистите, които работят в тях.
По време на срещата бяха представени и коментирани и конкретни случаи със своя специфика – замърсяванията от птицеферми в Дебелец, разследването в държавната психиатрия в Севлиево, заявленията с искане на огромен обем информация до ВиК дружества в страната и др.
Какво ПДИ свърши през изминалата година?
На онлайн срещата с координаторите изпълнителният директор на ПДИ Александър Кашъмов представи основните насоки в работата на организацията и развитията през 2024 г., както и промените в законодателството.
Стефан Ангелов и Кирил Терзийски от правния екип представиха най-интересните случаи, постъпили за правна помощ през 2024 г., темите, по които най-често се търси достъп до информация, и най-значимите казуси от съдебната практика по делата за достъп до обществена информация през миналата година.
Катерина Коцева, координатор „Комуникации“, представи каналите за комуникация на организацията и статистика от посещаемостта на интернет страниците, Facebook, YouTube и LinkedIn профилите на ПДИ, заедно с новите епизоди от видео подкаста „Дела и демокрация“.
Ралица Кацарска, координатор на мрежата на координаторите на ПДИ, призова за активност в споделянето на случаи и практики от страната и популяризиране на правото да знам чрез публикации и различни инициативи на местно ниво. Бе обявено и началото на кампанията за набиране на номинации за Деня на правото да знам 2025.
----------------------------------------------------
Публикацията е подготвена в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.