адв. Кирил Терзийски, ПДИ |
Обща характеристика
През 2023 г. предоставянето на правна помощ продължи да е сред приоритетните дейности за ПДИ. В някои от постъпилите случаи ПДИ оказа правна помощ още на първоначалния етап от търсенето на информация, когато правният екип даде съвет и/или подготви заявление за достъп до информация. В друга категория случаи помощ бе оказана след отказ за предоставяне на информация. Съществена част от правната помощ е и изготвянето на жалби до съда и представителство по дела на заявители, обърнали се за съдействие към организацията.
Брой на постъпилите случаи
Случаите, в които е предоставена правна помощ в периода януари-декември 2023 г. са 192. Търсещите информация са ни потърсили в офиса (по изключение) и по правило по e-mail или телефон.
В зависимост от характера и правната им квалификация, обособяваме случаите в две основни групи:
- преобладаващата част отразяват практики по неспазване на задълженията на институциите по ЗДОИ – 151;
- случаи, свързани с нарушения на правото да се търси, получава и разпространява информация – 41.
Кой най-често търси информация
Най-често към ПДИ за правна помощ се обръщат граждани, журналисти и неправителствени организации. И през 2023 г. най-много консултации са предоставени на граждани – 88 случая. На второ място са журналисти от централни и местни медии и координатори на ПДИ – 49 случая. От неправителствени организации са постъпили 33 случая. В 9 случая екипът ни е бил потърсен за консултация от служители в администрацията, в 7 – от общински съветници и др.
От кои институции се търси информация
Най-голям е броят на случаите, в които търсещите информация се обръщат към институциите на местната власт (кметове и общински съвети) – 65, централни органи на изпълнителната власт – 23, и държавни институции, създадени със закон – 12.
По-рядко консултациите са свързани с търсене на информация от териториалните органи на изпълнителната власт – 15, от органите на съдебната власт – 12, от независими органи на власт – 11, публичноправни субекти и организации – 11 случая, от изпълнителни и държавни агенции – 9 и др.
В базата данни на ПДИ са регистрирани 7 случая на предоставена правна помощ без да е въведен ответник – това са случаи, в които правният екип е бил потърсен за обща консултация по закона или е бил поставен въпрос как се развива едно съдебно дело по ЗДОИ – срокове, инстанции, такси и др.
Най-чести основания за отказ
През 2023 г., за разлика от предходните 4-5 години, не преобладават мълчаливите откази – те са „само“ 17 и са на трето място. На първо място са отказите с мотив, че информацията не е обществена – 19. На второ място са отказите с мотив засягане интересите на трето лице – 18. На четвърто място са отказите с мотив лични данни – 12. На пето място са отказите, в които се твърди, че информацията не е налична – 9. В 6 случая мотивът за отказ е бил, че е налице специален ред за достъп до търсената информация, който изключва приложението на ЗДОИ. В 6 случая отказът е бил немотивиран. В 6 случая отказът е бил с мотив следствена тайна. В 5 случая отказът е бил с мотив подготвителни документи, които нямат самостоятелно значение и др.
Характерни особености
След като последните 2 години бе налице тенденцията към намаляване на консултираните случаи, то през 2023 г. броят на консултираните случаи се завръща към нивата от преди епидемията от COVID-19. През 2023 г. броят на постъпилите за консултация случаи е 192. През 2022 г. бяха 133, за 2021 г. бяха 102.
Същата тенденция за повишение е налице и по отношение броя на консултациите по постъпилите случаи – за 2023 г. те са 415. За сравнение, за 2022 г. те са били 250, за 2021 г. са били 264.
И през 2023 г. е засилен интересът към търсене на информация от органите на местното самоуправление и централните органи на изпълнителната власт.
Запазва се тенденцията клиентите да търсят нашата правна помощ все по-често, след като вече са подали заявление и са получили отговор по него, а понякога и след като вече са подали жалба до съда. Това означава, че заявителите са станали по-опитни и по-уверени в искането на обществена информация, както и че търсят нашата помощ в по-напреднала фаза на административното производство или дори на етап съдебно производство. По този начин и средната сложност на случаите се повишава.
Области на търсене на информация
През годината екипът ни предостави правна помощ по случаи, свързани с разкриване на информация в различни сфери от обществения живот, като най-често информация е търсена в следните области:
• Градоустройство и пътна инфраструктура
• Проверки и контролна дейност
• Разходване на публични средства
• Управление и разпореждане с държавно и общинско имущество
• Околна среда
• Прозрачна и отчетна администрация
• Процес на вземане на решения
• Дейност на публичноправни субекти/организации
• Съдебна система
----------------------------------------------------
Публикацията е подготвена в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.