Подбор и превод Ралица Кацарска, ПДИ
Ралица Кацарска
Ралица Кацарска, ПДИ

Атака срещу нашите права

 

На 14 февруари организацията ARTICLE 19 информира, че 16 американски експерти в областта на правата на човека излязоха с декларация, озаглавена „Администрацията на Тръмп атакува международното право и институции“.

 

Експерти с дългогодишен опит в системата на ООН, работещи за защита правата на човека, справедливостта, върховенство на закона и прекратяване на дискриминацията, осъдиха указите на Доналд Тръмп, като заявиха, че те са „най-мащабното посегателство срещу правата на човека и отчетността, от страна на която и да е администрация на САЩ в съвременната история“.

 

В изявлението се изтъква „предателството“ на Съединените щати спрямо ангажимента им към международното право, институциите и самата международна общност.

 

През последните три седмици президентът оттегли Съединените щати от Парижкото споразумение за климата, Световната здравна организация и Съвета на ООН по правата на човека, замрази средства за животоспасяващи дейности, които засягат милиони хора по света, изтегли финансирането от Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци и разреши санкции срещу Международния наказателен съд. Според експерти на ООН плановете на Доналд Тръмп за „прочистване на Газа“ могат да се равняват на етническо прочистване на окупираната палестинска територия. 

 

Международните хуманитарни организации, организациите за свобода на медиите, организациите за защита на цифровите права и журналистическите мрежи изтъкнаха сериозното и непосредствено въздействие на тези решения.

 

В своята съвкупност тези укази подкопават историческия ангажимент на САЩ към международното право и ангажираността със световната общност. Крайният резултат е, че  Съединените щати и светът са по-малко сигурни и по-малко свободни. 

 

В декларацията се казва, че международните институции не са съвършени, но повече от 70 години те насърчават глобалната стабилност, като поставят в основата си всеобщото признаване на основните права. Затова експертите призовават американските законодатели да защитават международния ангажимент и основните свободи, а не да оттеглят американското лидерство.

 

„Без правото на глас светът е по-малко сигурен, защитен и проспериращ. Ние ще продължим да следим събитията и да говорим за необходимостта от спазване на свободата на изразяване и други основни права. Солидарни сме с милионите хора, засегнати от тези сеизмични промени, и с глобалното гражданско общество, което неуморно работи, за да поддържа борбата.“ 


Източник: ARTICLE 19

 

* * *

 

Италия: Призив за пълна прозрачност, след като редактор е бил атакуван с шпионски софтуер

 

Организацията за бързо реагиране за свободата на медиите (MFRR) настоява италианските власти да осветлят неотдавнашното следене на главен редактор в Италия и други лица с помощта на шпионската технология Graphite, разработена от израелската фирма Paragon Solutions.

 

Организациите от MFRR са обезпокоени от последния случай на компрометиране сигурността на комуникациите и източниците на журналисти в Европейския съюз с помощта на усъвършенствани технологии за шпионски софтуер, което представлява още една сериозна атака срещу свободата на печата.

 

На 1 февруари 2025 г. стана ясно, че разследващият журналист Франческо Канчелато, главен редактор на италианския новинарска сайт Fanpage.it, е сред 90-те лица по света, чиито акаунти в WhatsApp са били хакнати с помощта на Graphite – шпионски софтуер от военен клас с нулево кликване, продаван от Paragon.

 

Според WhatsApp, която заяви, че е прекъснала шпионските атаки през декември 2024 г., този списък включва журналисти и членове на гражданското общество по целия свят. В Европейския съюз обект на атаката са били лица от 13 държави-членки: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Кипър, Латвия, Литва, Нидерландия, Португалия, Испания, Чешката република и Швеция.

 

Понастоящем не е известен пълният обхват на хакерската атака с шпионски софтуер, както и броят на журналистите, които са били сред 90-те лица, обект на атаката. Канчелато е единственият журналист, който досега е излязъл с публично изявление. Не е ясно също така колко дълго е бил обект на атака и до каква степен са били компрометирани комуникациите му.

 

Организацията за бързо реагиране за свободата на медиите (MFRR) подчертава необходимостта от спешни и задълбочени разследвания, за да се установи източникът на следенето и колко души, работещи в  медии, са били засегнати, в кои държави, за какъв период от време и на какво правно основание. Лицата, отговорни за потенциално незаконното наблюдение на журналисти, трябва да бъдат подведени под отговорност.


Източник: ARTICLE 19

 

© 2025 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.