Цветомир Цветанов, координатор на ПДИ във Видин |
Ралица Кацарска разговаря с Цветомир Цветанов, координатор на ПДИ във Видин, отличен като координатор на 2023 г. заради постоянството и активността му в подаване на заявления и търсене на информация от местните институции. Чрез серия публикации той отразяваше делата, водени по Закона за достъп до обществена информация и с подкрепата на ПДИ от гражданско движение „БОЕЦ“ в Административен съд - Видин срещу отказ на БУЛГАРГАЗ да предостави информация за преговорите и сключените договори за доставка на газ. „БОЕЦ“ водят 10 дела по ЗДОИ през 2023 г., а казусът е от голям обществен интерес с оглед войната в Украйна и кризата с доставките на газ.
Ти си координатор на ПДИ от 2015 година? Това са почти 10 години. Разкажи, как бе избран за координатор.
Наистина минаха почти 10 години. Спомням си много добре как се случи. Наскоро бях постъпил в регионалната радиостанция на Националното радио във Видин. Бяхме в една стая с Пенка Милушева, която към този момент беше координатор на ПДИ за област Видин. След като тя си смени работата, препоръча мен за заместник. Николай Нинов се свърза с мен, дойде тук във Видин, проведохме един разговор. Стори ми се много интересно и много отговорно.
Трябва да призная, че към 2015 година не бях много запознат със ЗДОИ, нямах много практически опит.
Беше ли чувал за ПДИ?
Бях чувал в чисто работна среда като журналист. Имахте обучения тук.
Гражданите обръщат ли се към теб относно закона? Търсят ли те за помощ?
През годините съм имал такива случаи, но за мое съжаление гражданите не са достатъчно активни. Не винаги знаят за какво точно служи ЗДОИ. Например един много настоятелен човек имаше проблем със земеделската си земя и търсеше документи за наследствени земи, а такава информация не се получава със заявление за достъп до информация.
Повече са ме търсили колеги журналисти. На тях, разбира се, съм помагал, но активността, за съжаление, не е голяма.
Според теб, за да стане обществеността по-активна, какво тярбва да направим?
Вече информацията се предава предимно през социалните медии. Там като че ли може да се порабти по-активно и нещата да се обясняват на по-достъп език. Днес хората, особено младите, не четат много.
Самият ти ползвал ли си ЗДОИ?
Да, ползвал съм няколко пъти в журналистическата си работа. Преди месец даже изпратих заявление до Министерството на регионалното развитие и благоустройството. И то остана без отговор. Все още обмислям как да постъпя.
Аз работя в електронна медия и при нас е по-специфично. Трябва ни информация в по-кратки срокове.
За съжаление, печатните медии в нашия регион, които биха могли по-ефективно да се възползват от ЗДОИ, защото имат по-дълъг период за подготовка на своите издания, ги няма или почти ги няма.
Във Видин има един единствен вестник – в. НИЕ. Дори не съм сигурен дали излиза на хартия или е само интернет сайт. Той получава медиен пакет от общината и едва ли би се възползвал от ЗДОИ.
Нямаме и новинарски сайтове, които да правят разследвания.
Кои са предизвикателствата пред местната журналистика, освен финансовите трудности и финансовата зависимост?
От няколко години се наложи една практика – трудно се добираме до събеседници от властимащите на местно ниво, от които трябва да се получава информация. Наложи се да се изпращат само писмени въпроси. Не можеш да се обадиш на някого под кмета , на някой началник-отдел. Същото важи за областната администрация и местните стурктури на централната власт.
Преди години имахме телефоните на началниците на отделите и можехме директно да им задаваме въпроси. Сега това е невъзможно. Трябва да се обърнеш писмено към ПР-а на дадената институция. Ако тя е представител на централната власт, препращат към ПР-а на министерството.
Това означава ли, че може би институциите са станали по-затворени и достъпът до тях е по-труден за журналистите?
Така е. Отговаря се пак писмено. Не може да зададеш уточняващи въпроси, както в интервю на живо. Буквално ни се връзват ръцете.
Във Видин има изключително активно гражданско движение – сдружение „БОЕЦ“. Те имат ли последователи, заразен ли е опитът им?
Не бих казал. Може би, защото техните акции са в столицата. Това е естествено, защото се борят срещу централни структури.
Като се обърнеш назад, има ли интересен случай, за който би искал да разкажеш?
Конкретно не мога да се сетя. Хората основно се интересуват как и за какво се харчат общинските пари, дали се харчат по предназначение. Това е най-болезнената тема.
Значи един евентуален мониторинг на обществените поръчки би бил интересен за обществеността, така ли?
Със сигурност. Как се печелят обществените поръчки. Защо после не се случват нещата.
Във Видин има един централен булевард „Панония“, който изтормози гражданите. Започна ремонт на едното платно. В един момент ремонтът спря. Довършиха го доста след сроковете. Трябваше да свърши за три месеца, а продължи повече от година.
Нямаше санкции.
Покрай избори винаги се случва ремонт на ремонта. Бяха отупснати целеви пари за булевард „Панония“, около 6 милиона лева, точно преди един местни избори. Ударно беше ремонтиран изцяло, след което новият кмет след половин година направи ремонт на канализацията и го разкопа целия.
Има ли нещо, което трябва да се промени в координаторската мрежа на ПДИ, за да стане по-активна и разпознаваема?
Може би обучения и срещи по места с местните структури, с тези които отговарят за спазването на ЗДОИ. Това веднага проличава в работата на институциите. Поне временно има активизация.
Кой има по-голяма нужда от обучение?
Най-голяма нужда от обучение според мен имат институциите, защото понякога неглижират задълженията си.
За гражданите – кампания в социалните медии. На младитте им липсва т. нар. гражданско образование.
Накрая би ли искал да добавиш нещо?
Искам още веднъж да благодаря за наградата. Благодаря, на ПДИ, че съществува. Тя е като един цербер за институциите.
При най-малкото разхлабване на хватката (в най-добрия смисъл на тази дума), институциите се опитват да заобиколят правото да знам. Не е достатъчно да има само закон, трябва и някой да следи дали се спазва. Трябва да сме нащрек.