През 2024 г. заявленията са отново над 100, а отказът – само един

Ива Антонова, координатор на ПДИ за област Враца
Ива Антонова
Ива Антонова, координатор на ПДИ във
Враца

126 заявления за достъп до обществена информация са подадени до 25 различни институции в област Враца през 2024 година. Тази справка се отнася до администрациите на 10-те общини в региона, Областната управа, Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ), Регионалното управление на образованието (РУО), Областната дирекция на Министерство на вътрешните работи (ОД на МВР), Административния съд, Окръжния съд, Районните съдилища във Враца, Мездра, Козлодуй и Оряхово.

 

Данните са събрани от интернет страниците на 13 институции, а за другите 12 – чрез устно запитване, защото на сайтовете им няма публикувани актуални годишни отчети за постъпилите заявления за достъп до обществена информация или са качени само вътрешните правила за осигуряване на достъп.

 

Институциите, които поддържат подробна секция за достъп до обществена информация с разнообразни указания и навременни данни, са РИОСВ, РЗИ, РУО, Областна администрация Враца и общините Мездра, Бяла Слатина, Враца и Борован. Сред тях с ярка прецизност в изпълнението на това задължение се отличават екоинспекцията и мездренската, белослатинската и борованската местна управа. Отчетите са структурирани в таблици по различни критерии. Някои имат и текстови изложения. Данните в отчета на РИОСВ дори са визуализирани с графики.

 

Други институции, като ОД на МВР, общините Козлодуй, Хайредин, Криводол, Роман, Мизия и Оряхово, са занемарили актуализацията на регистъра за подадените заявления.

 

За съдилищата публичността на достъпа до обществена информация е сведена само до реда, по който вътрешно-ведомствено е организирано осигуряването му.

 

Профилът на обобщените данни за подадените 126 заявления показва, че 77 от тях са постъпили по електронен път, 31 – чрез Платформата за достъп до обществена информация, и 18 са писмени. Към администрациите най-много питания – 70, са отправили граждани, следвани от НПО – 38, фирми – 12, и журналисти – 6. Почти поравно е разпределението по видове информация – „официална“, „служебна“ и „официална и служебна“. Институциите са питани за отчетността им, контролната им дейност, изразходването на публични средства, по предотвратяване и разкриване на корупция и нередности и преобладаващо по въпроси, отчетени като „други теми“.

 

Сравнението с обобщението за 2023 година показва, че и тогава предимно граждани са подавали електронни заяления.

 

Запазва се и тенденцията институциите да отговарят на заявителите. Само един от тях не е получил отговор.

 

За 2024 година достъп до информация е даден по 95 заявления, а частичен – по 8. На 16 заявления е отговорено, че не разполагат с търсената информация, а 7 заявления са препратени към други институции.

 

За периода в Административния съд във Враца са разгледани 4 дела по Закона за достъп до обществена информация. Едно от тях – заведено от журналист от вестник „Сега“ срещу частичен достъп до информация, предоставена от АЕЦ „Козлодуй“ – е пренасочено по компетентност към Административен съд София-град. По друго от делата е отхвърлен искът на обжалващия отказа да се предостави информация за роднински връзки в Районния съд в Дряново с мотива, че това са лични данни. Друго от делата е прекратено, защото заявителят – лишен от свобода от Врачанския затвор, не е изпълнил указанията на Окръжния съд - Враца за уточнения по заявлението му за достъп. Четвъртото дело е решено в полза на заявителя, също лишен от свобода от Врачанския затвор. Той е обжалвал мълчалив отказ на директора на затвора, който не е отговорил на заявленияето му. Съдът е задължил директора да отговори писмено на заявителя.

 

----------------------------------------------------

Публикацията е подготвена в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.

 

 

© 2025 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.