адв. Стефан Ангелов, ПДИ, и Атанас Куртенков |
В Административния съд в Пловдив стартира ключово дело, което може да хвърли светлина върху механизмите за контрол и прозрачност в работата на Министерството на спорта. Жалбата е подадена от гражданина Атанас Куртенков, който търси отчетност за процедурите по лицензиране на шахматните федерации.
Основният въпрос в делото е дали контролът, който Министерският съвет (МС) упражнява върху ресорния министър, подлежи на публичност. В случая става дума за доклад от проверка, която министърът на спорта е изискал да се направи върху дейността по лицензиране, извършена от предшественика му. Спорът се разгоря след като на Куртенков беше отказан достъп до този доклад за дейността на министъра под претекст, че информацията била подготвителна.
Адвокат Стефан Ангелов от „Програма достъп до информация" (ПДИ), който защитава правата на Куртенков, подчертава, че отказът от предоставяне на информация поражда съмнения за мотиви, които са извън полето на закона, като например политически мотиви. Според него случаят подчертава въпроса дали има ясно изразен йерархичен и административен контрол над действията на отделните членове на МС или особено в коалиционни правителства, се проявява рискът министрите да действат почти автономно. „Искането на достъп до доклада на инспектората на МС може да осветли дали министър-председателят и подчинената му администрация наистина проверяват дейността на министъра и какви са последствията от това,“ заяви Ангелов, коментирайки потенциалния ефект от подобни откази върху цялостната прозрачност на публичната администрация. Единствената засега публикувана информация от проверката е резултатът ѝ – при лицензирането законът не е бил нарушен. Това заключение обаче контрастира ярко с исканията от средата на 2024 г. на Международната шахматна федерация (FIDE) и Европейския шахматен съюз лицензът да бъде отнет. Разнобоят между твърденията на правителството и на международните спортни власти подчертава интереса и нуждата на обществото да бъде информирано каква точно проверка и с какви конкретни заключения е извършил Инспектората на МС.
Казусът не е изолиран случай, а част от дългогодишно напрежение в българските шахматни среди. Споровете между различни федерации, многобройните съдебни дела и неуспешните опити за обединение, организирани от Международната шахматна федерация (FIDE), подчертават политическото влияние върху спорта.
Атанас Куртенков смята, че липсата на отчетност в процесите по лицензиране води до хаос и разделение. „Опитите на FIDE да наложат обединение са обречени, когато вътрешните интереси и политическите игри доминират над принципите на прозрачност," коментира той.
Присъствието на независими организации като ПДИ в случая е показателно за важността на гражданското участие в търсенето на отчетност от държавните институции. Според експертите на ПДИ, правото на достъп до информация не е самоцел, а основен инструмент за контрол върху публичните политики.
Казусът поставя под въпрос не само прозрачността в спорта, но и способността на държавата да гарантира отчетност и демократично управление.
Делото не е просто юридически спор, а символ на по-голямата борба за демократични стандарти и равнопоставеност в публичната администрация – както в спорта, така и извън него.
___________________________________________
Публикацията е в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.