Катерина Коцева, ПДИ

 

През месец ноември публикувахме последните два епизода (7-ми и 8-ми поред) от „Дела и демокрация“ – видеоподкаст, посветен на съдебните дела, които съпътстват демократичните процеси в България. Епизодите са резултат от партньорство между „Програма достъп до информация“ и КАЯ ПРО ООД.

 

В епизоди 7 и 8 представихме първа и втора част на разговора на водещия адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на фондация „Програма достъп до информация“, със съдия Владислава Цариградска.

 

Владислава Цариградска е носител на наградата „Златен ключ“ в категорията „Гражданин, използвал най-активно правото си на информация“, връчвана по случай Международния ден на правото да знам.

 

Владислава Цариградска активно използва на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) за търсене на информация относно събития и действия в правосъдието, които застрашават независимостта и правилното функциониране на съда. Съдия в Плевенския окръжен съд, тя води битка за установяване на истината за начина, по който през юни 2022 г., през компютри във Върховния административен съд (ВАС), е осъществен при смущаващи обстоятелства електронният вот за избор на съдии във Висшия съдебен съвет (ВСС). Именно благодарение на тези нейни действия въпросът за евентуална манипулация на съдийските избори става широко известен и дава мотиви за работа върху законодателни промени за механизма на провеждане на изборите.

 

Конкретната причина съдия Цариградска да използва ЗДОИ е неуспехът да бъде убеден петчленният състав, включващ съдии от Висшия касационен съд и ВАС, да уважи жалби срещу избора на членове на ВСС. В рамките на съдебния процес се появяват съмнения за манипулация в самата организация на изборите. Разбира се от изявления на назначени по делото вещи лица, че както в сградата на ВАС, така и от други IP-та, има необяснимо много гласове, подавани от едно и също място. Налице е и една „аномалия“ – тези електронни гласове са подавани през приблизително равен интервал от време от 2-3 минути. Заявлението по ЗДОИ е единствена възможност да се стигне до важна информация и е адресирано към Министерство на правосъдието.

 

„Когато обществата се намират в кризи и основните демократични устои са поставени на изпитание, тогава съдиите придобиват ключова роля като пазители на демокрацията. Висшият съдебен съвет е органът, който според Конституцията на Република България назначава, повишава, наказва и освобождава от длъжност съдиите. Това е органът, който би следвало да гарантира съдийската независимост“, сподели в началото на разговора съдия Цариградска. „Ако един вот не е с гаранции за автентичност, ние не можем да говорим въобще за свободен избор“, заявява още тя.

 

Мотивацията за подетата от съдията кампания, широко отразена и в медиите, може да проследим в думите й: „Моята съдийска независимост зависи от това колко справедлива ще бъде процедурата за избор на съдии във ВСС. Ако смятам, че не е, трябва да ми се признае правото да я оспоря пред съд, за да гарантирам, че в следващите 5 години, колкото е мандатът на Висшия съдебен съвет, аз като съдия да знам, че има орган, който ще брани моята независимост, а няма да я уязвява“.

 

Проблемите при използването на ЗДОИ днес при търсенето на отговори по парливи теми от институциите, според съдия Цариградска са в „гаранциите за това, че информацията, която публичната власт предоставя на всеки един заявител, е достоверна, вярна и пълна; т.е. че предоставеното ще бъде вярно на база на това, което обработва и съхранява органът“. „Каквито и да било права просто ще стоят като благопожелания, ако насреща им не стоят задължения“, добавя още тя.

Чуйте личния разказ на съдия Цариградска във видеото по тази толкова важна тема.

 

По-долу ще намерите линкове към видеата на останалите епизоди на подкаста „Дела и демокрация“. Епизоди 5, 6, 7 и 8 са създадени в рамките на проект "Правна помощ по стратегически дела за достъп до информация", който се осъществява с финансовата помощ на Американската агенция за международно развитие и „Джърман Маршал Фонд – САЩ“. Те са финансирани от Американската агенцията за международно развитие и „Джърман Маршал Фонд – САЩ“. Тяхното съдържание е изцяло отговорност на фондация „Програма достъп до информация“ и не отразява непременно вижданията на Американската агенцията за международно развитие и „Джърман Маршал Фонд – САЩ“. Предходните епизоди, от 1-ви до 4-ти, на подкаста са резултат от доброволен труд. Водещ в тези епизоди е адв. Анастас Пунев, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Водещ в епизоди, от 5-ти до 8-ми, е изпълнителният директор на ПДИ адв. Александър Кашъмов.

Еп. 7: Разговор на адв. Александър Кашъмов, ПДИ, със съдия Владислава Цариградска, Първа част.


Еп. 6: Валя Ахчиева: За Даная, лъжата и болницата. Разговор на адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на ПДИ, с разследващия журналист Валя Ахчиева.

Еп. 5: Законът за достъп до обществена информация като инструмент за ефективно гражданско участие и контрол. Разговор на адв. Александър Кашъмов, ПДИ, с Георги Георгиев, основател на гражданско сдружение "БОЕЦ".


Еп. 4: Архивите на Държавна сигурност. Досието на Агент "Пикадили" подкаст. Втора част. Разговор с разследващия журналист Христо Христов за архивите на Държавна сигурност и убийството на Георги Марков.

 

Еп. 3: Архивите на Държавна сигурност. Първа част: Случаят „Скитник“. Разследващият журналист Христо Христов разказва за делото "Скитник" и убийството на Георги Марков.

 

Еп. 2: Казусът АЕЦ „Белене“. Епизодът е посветен на делата, свързани с проекта "АЕЦ Белене". Специален гост е ядреният физик и експерт проф. д-р Георги Касчиев.

 

Еп. 1: Делото "Лев Инс" vs. Mediapool. В разговора участва Стояна Георгиев, главен редактор на Mediapool.

 

Всички подкасти можете да чуете и в Spotify.

© 2024 Програма Достъп до Информация
Материалите в Информационния бюлетин на Програма Достъп до Информация са обект на авторско право.
При цитиране позоваването на източника е задължително.