02 май 2024 г.
Свободата на словото е от ключово значение за демокрацията, тъй като без свободен и информиран дебат няма демократично общество. През 2016 г. Съдът в Страсбург прие, че достъпът до информация от значение за обществения дебат е в обхвата на защитата от Европейската конвенция за правата на човека. Становище по това дело даде и Програма достъп до информация (ПДИ).
- През изминалата година Народното събрание не прие необходими изменения в уредбата на т.нар.“следствена тайна“, използвана често като ограничение на правото на достъп до информация за разпъване на чадър на разследвания за корупция и нередности. Бяха пренебрегнати и важните аргументи, дадени от ПДИ в дебата.
- Бе направен безпрецедентен опит от депутати от ГЕРБ да променят Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), орязвайки финансовата отчетност и въвеждайки доказване на правен интерес от гражданите. Този опит бе пресечен в парламента след мощна кампания, водена от ПДИ, в която се включиха български и международни организации и други представители на гражданското общество.
- Фирми, бизнесмени и политици продължиха да водят стратегически дела срещу общественото участие (дела-шамари). Въпреки някои важни положителни новини, като отхвърлянето на първа инстанция на рекордната претенция за 1 млн. лв. на Лев Инс срещу Медияпул, сключването на спогодба по делото на „Еврохолд” срещу „Бивол” и оттеглянето на иска от 0,5 млн. лв. на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД срещу Наталия Станчева, проблемите със запорите на банкови сметки и бавното движение по такива дела продължават да обричат посланиците на свободното слово на допълнителни ограничения и тормоз. Активната съвместна кампания на Асоциацията на европейските журналисти и ПДИ е важна гаранция за натиск спрямо институциите. Участието на ПДИ и други активни организации и експерти в Съвета за върховенството на правото и работната група по медиен плурализъм и достъп до информация може да доведе до положителни резултати и законови изменения при политическа воля.
През изминалата година ПДИ предприе и други важни стъпки за подобряване на достъпа до информация и свободата на словото:
- Представихме и обсъдихме изготвените от нас доклад за състоянието на достъпа до информация, проучване и рейтинг на активната прозрачност на изпълнителната власт и на административните съдилища, книга за актуалната съдебна практика по ЗДОИ, изследване „Колко струва достъпът до информация“, заедно с Института за пазарна икономика, обсъдихме въпроси относно дезинформацията заедно с БОЛД.
- Представихме изготвения от нас наръчник по ЗДОИ за администрацията, проведохме обучения за администрация, студенти и други.
- Предоставихме 415 правни консултации по 192 случая през 2023 г., в които журналисти, неправителствени организации, граждани искат информация по ЗДОИ или търсят защита на правото да получават и разпространяват информация.
- Предоставихме защита по 51 дела в София и пред административните съдилища в страната, като изготвихме 74 жалби и писмени защити през 2023 г. Съдът се е произнесъл в полза на заявителите в 29 случая и е отхвърлил жалбата в 12 случая, като по 3 дела решението е частично в полза на достъпа до информация.