06 януари 2025 г.

 

На 2 януари министър-председателят на служебното правителство публикува на официалния портал за обществени консултации staregy.bg и със срок за консултации дo началото на февруари законопроект за промени в Закона за класифицираната информация (ЗККИ). Законопроектът предизвика обществен отзвук с критични коментари в „Сега“ и „Дневник“. Без обяснения на 3 януари късно вечерта текстът е бил свален от правителствения портал.

 

Коментарите на Програма достъп до информация бяха отразени в „Дневник“ на 3 януари и в „Капитал“ на 4 януари. Проектът бе изключително проблематичен и след навременната реакция на медии и експерти, с основание бе оттеглен от премиера.

 

Текстът предлагаше да отпадне задължителният обществен достъп по реда на Закона за достъп до обществена информация до декласифицираните документи с изтекъл срок на защита, който ЗЗКИ предвижда още от 2002 г. по предложение на ПДИ. В допълнение се предложиха разпоредби, според които да може да се унищожи класифицирана информация, преди изтичането на сроковете за защитата й. Т.е. това би довело до унищожаване на документи по усмотрение на създателя им, преди да е имало каквато и да е възможност гражданите, журналистите и експертите да получат достъп до тях. Дори компетентни институции и служители не биха имали възможността да осъществят контрол върху законосъобразността на работата на създалите и ползвали секретни документи лица. Отделно, по неизвестни причини, с предходна и заключителна разпоредба се създаваше възможност за предсрочно прекратяване на мандата на кмет, комуто е отказан или отнет допуск до класифицирана информация или дори просто не е поискал в двумесечен срок да бъде проучен за надеждност.

 

За всички тези съмнителни промени не се споменаваше нищо в приложените към текста мотиви.

 

"Предлаганите промени са изключително проблематични и връщат страната много назад във времето на Народна република България", коментира Александър Кашъмов, изпълнителен директор на ПДИ. В тях той вижда „опит за реставрация на елементи от стария режим на НРБ на опазване на държавната тайна чрез пререшаване на въпроси, които са решени още преди влизането на България в НАТО през 2002 г., когато бе приет Закона за защита на класифицираната информация".

 

През 2019 г. бе направен друг подобен опит да бъдат внесени проблематични текстове – за вечна тайна, увеличаване на сроковете, унищожаване на документи, преди да са станали достъпни по ЗДОИ и др. Тогава проектът отново бе обявен за обществено обсъждане в странно време – в летния месец август. След критичното становище на ПДИ всички тези негативни промени отпаднаха от законопроекта.