Съюзът на съдиите в България (ССБ) обжалва изричния отказ на Министерството на правосъдието (МП) да бъде представена информация за начина на формиране и дейността на работната група за изготвяне на изменения в Закона за съдебната власт. Делото се води със съдействието на Програма достъп до информация (ПДИ).
Съюзът на съдиите в България научи от медиите и от публикувана на 3.10.2024 г. на сайта на МП официална информация за формирането на нова работна група за изготвяне на изменения в Закона за съдебната власт със срок на дейност 30.11.2024 г. С писмо, изпратено до МП на 7.10.2024 г. ССБ изрази желание да вземе участие в работната група, но не получи отговор.
Предвид липсата на възможност за участие в дейността на работната група, по реда на Закона за достъп до обществената информация, със заявление от 13.11.2024 г. ССБ поиска от Министерството на правосъдието информация за критериите, по които са подбрани участниците в същата работна група, както и копия от съответните заповеди за сформирането ѝ и промяната на нейния състав, както и от представените становища в хода на дейността ѝ. По така подаденото заявление беше издаден отказ за представяне на исканата информация, под претекст, че същата има вътрешнослужебен характер и е част от предварителната дейност по подготовка на проекта на законодателни предложения.
ССБ обжалва отказа за представяне на обществено значима информация, считайки, че така неоснователно се ограничава прозрачността на дейността на МП по изготвяне на предложения за законодателни изменения. Тази дейност има особено важно значение не само за професионалните интереси на съдиите, прокурорите и следователите, но и за утвърждаването на независимостта на съдебната власт и повишаване на общественото доверие в нея.
В жалбата на ССБ, подготвена от Александър Кашъмов, директор на ПДИ, също се посочва, че „Прозрачността на законодателния процес е основен принцип и предполага свободен достъп до цялата налична обществена информация. Общи презумпции за неогласяване на подготвителни документи може да има само за конкретно определени документи, свързани с административно или съдебно производство, но никога за законодателния процес“.
Очаква се Административен съд София-град да разгледа делото, в случай, че Министерството на правосъдието не преразгледа само отказа си.