Различни модели за измерване на местната прозрачност в Централна и Източна Европа бяха представени на международната конференция „Местната демокрация на практика“, проведена в Будапеща на 21-22 ноември 2024 г.
Дългогодишният опит на Програма достъп до информация в гражданския одит на активната прозрачност бе представен от директора на организацията Александър Кашъмов. Методологията на проучването на изпълнението на задълженията за публикуване на информация на органите на изпълнителната власт е разработена от председателя на Управителния съвет на ПДИ д-р Гергана Жулева и се прилага и актуализира всяка година от екипа на ПДИ по проучването, който през 2024 г. прегледа и оцени интернет страниците и практиките по работа с електронни заявления за достъп до информация на 560 органи на изпълнителната власт, вкл. 265-те общини, както и на независимите органи на власт.
Бяха представени примери на подобни измервания на активната прозрачност и рейтинги от неправителствени организации в Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария и Чехия. Интересът към българския одит бе предизвикан от дългогодишния опит, ясната методология, големия брой институции в обхвата на проучването и използването на резултатите в постоянната публична кампания, вкл. наградите за Деня на правото да знам.
Участниците бяха единодушни, че мониторингът на активната прозрачност е от важно значение за укрепването на демокрацията, гражданското участие и отчетността на институциите.
Организатор на събитието е влиятелната унгарска организация К-Монитор.