10 април 2025 г.

 

С решение от 7 април 2025 г. на Софийския апелативен съд (САС) бе потвърдено отхвърлянето на безпрецедентния иск за 1 милион лева, заведен от застрахователния гигант срещу онлайн изданието.

 

Делото бе заведено по повод статия, отразяваща изказване на тогавашния министър на финансите Росица Велкова на заседание на кабинета „Гълъб Донев“ през септември 2022 г. „Лев Инс“ се е почувствал засегнат от изричното посочване на дружеството във връзка със системата „Зелена карта“ и евентуалните проблеми пред членството на България в Еврозоната.

 

Стенограмата от проведеното заседание на Министерския съвет е публично достъпна в интернет страницата на институцията – практика, въведена през 2009 г. Тогава тази стъпка за по-голяма прозрачност на управлението бе предприета с цел разграничаване от предходната Тройна коалиция, след като през 2002 г. журналистът Алексей Лазаров с помощта на ПДИ постигна решение на Върховния административен съд, че стенограмите от правителствените заседания са обществена информация. Впоследствие практиката да се публикуват тези стенограми се разпространи и в други държави.

 

За разлика от предходната инстанция, Софийския градски съд, който акцентира върху официалния източник на информацията и обществения интерес, САС се фокусира върху правното положение, че юридическите лица като теоретична правна конструкция не могат да претендират т. нар. „неимуществени вреди“, тъй като нямат чувства и не са в състояние да страдат.

 

„Решението на САС е крачка в посока гарантиране на свободата на словото“, коментира директорът на ПДИ Александър Кашъмов, адвокат на „Медияпул“. „Същевременно то напомня за по-голямата тема – предстоящото решение на Върховния касационен и Върховния административен съд по тълкувателно дело N. 1 от 2023 г., посветено на въпроса могат ли юридическите лица да претендират обезщетение за причинени морални вреди“. ПДИ представи становище по това дело, подкрепено и от Асоциацията на европейските журналисти - България. Според него, ако се позволят такива искове, това би отворило широко вратите за дела-шамари (SLAPP дела), завеждани от богати корпорации или държавни институции с парите на данъкоплатците.

 

За делото-шамар срещу „Медияпул“ дружеството „Лев Инс“ получи през 2024 г. антинаграда от европейската коалиция CASE за корпорация, завела SLAPP дело. Решението на съда от 7 април може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

 

Гледайте епизод 1 от видеоподкаста „Дела и демокрация“, който представя делото на „Медияпул“ и предупреждава за опасностите, които крият делата-шамари.