10 януари 2025 г.

На 10 януари 2025 г. Програма достъп до информация връчи сертификати на студенти от Нов български университет за успешно преминаване на практически курс „Достъп до информация и обществени комуникации“. Курсът се проведе в периода 13 ноември 2024 - 10 януари 2025 г. Лектори бяха изпълнителният директор на ПДИ адв. Александър Кашъмов и адвокатите Кирил Терзийски и Стефан Ангелов от правния екип.

 

17 студенти от бакалавърски програми „Журналистика“ и „Връзки с обществеността“ бяха запознати със стандартите и законодателството в областта на достъпа до информация, както и с примери от практиката по прилагането на Закона за достъп до обществена информация. Студентите подготвиха заявления за достъп до информация и ги подадоха по електронен път до различни институции. Темите се отнасяха до въпроси, към които имат личен интерес, актуални са в публичното пространство или касаят съществуващи проблеми в районите, в които живеят. Юристите от ПДИ консултираха формулирането на заявленията и определянето на отговорните институции.

 

Заявления бяха подадени до общински администрации; областни дирекции на Министерство на вътрешните работи; Агенция "Пътна инфраструктура"; Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия; областни управи; Военномедицинска академия, Държавен фонд "Земеделие".

 

Въпросите на студентите се отнасяха до срокове и финансиране на ремонтни дейности по определени улици в София и Перник; промени в плановете за организиране на движението в София; археологически разкопки във Видинско; незаконни постройки в някои столични квартали; достъп до досието на режисьора Юлия Огнянова; броя на разкъсаните кучета от други кучета в приютите на "Екоравновесие"; третирането на болничните отпадъци; бенефициентите на Държавен фонд "Земеделие"; броя на детските градини; осветлението в части на Южния парк, София.

 

В изпълнение на практическата задача, курсистите се запознаха с процедурата по търсене на информация; някои от тях се свързаха и по телефона със съответните институции или ги посетиха на място; други използваха Платформата за достъп до обществена информация; сблъскаха се с формалното изпълнение на закона и неговите ограничения и дори иницираха съдебно дело след незадоволителен отговор от инститтуцията. Пожелаваме на студентите да продължат проектите си с повторни заявления при липсата на отговор или ако са необходими уточнения и изпращане на нови запитвания.

 

С благодарности за курса и оценка на неговата полезност, ето какво споделиха някои от студентите: 

„Трябва да си търсим правата и сами да преценяваме дали отговорите на институциите ни удовлетворяват.“ 

"Важно е да си търсим правата и не само в сферата на достъпа до информация." 

 

 

Курсът се провежда за девета поредна година в партньорство с Департамент „Масови комуникации“ на НБУ и е част от проект „Консултативен център за прозрачност и достъп до информация“ с подкрепата на Фондация „Америка за България“.