![]() |
![]() |
|||||
Фондация Програма Достъп до Информация Информационен бюлетин
Програма Достъп до Информация продължи кампанията за новите стандарти в достъпа до информация с обществени обсъждания в Плевен (8 юни), Ловеч (15 юни), Велико Търново (23 юни) и Габрово (24 юни). В дискусиите участваха 151 представители на държавната и общинска администрации, съда, прокуратурата, синдикалисти, журналисти, учители, НПО и читалищни дейци. Обсъжданията се осъществяват с финансовата подкрепа на ФМ на ЕИП (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия) по проект „Разяснителна кампания за новите стандарти за достъпа до информация” (договор №ПОЗ-20-00) чрез Фондация за реформа в местното самоуправление в партньорство с Фондация ЕкоОбщност.
Плевен, Обсъждането на новите стандарти в достъпа до информация събра на 8 юни в конферентната зала на хотел „Ростов” 26 служители на местните администрации, синдикалисти и журналисти. В срещата участваха представители на Областна управа, Община Плевен, ОД на МВР, РИОКОЗ, РИОСВ, говорителите на ЧЕЗ и ВиК. Изпълнителният директор на ПДИ д-р Гергана Жулева представи основните принципи на Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи и историята на нейното създаване. Тя подчерта, че този договор е от особено значение, тъй като би гарантирал стабилизирането на Закона за достъп до обществена информация у нас. Според д-р Жулева въпреки, че сме доста напред в правните норми, уреждащи достъпа до информация, България все още не е изразила позиция по подписването и ратифицирането на Конвенцията. Гергана Жулева уточни, че само Норвегия, Унгария и Швеция са ратифицирали засега този документ. За да бъдат създадени специални органи за наблюдение Конвенцията следва да се ратифицира от най-малко 10 страни, поясни Жулева. Изпълнителният директор на ПДИ представи и резултатите от проучване на 499 институции, според което едва 131 имат публикувани в сайтовете си вътрешни правила – изискване, което влиза в сила с промените на ЗДОИ от края на 2008 г. Сред положителните примери Жулева посочи Областна управа и РИОКОЗ – Плевен, а сред отрицателните - Плевенската община, която не е отговорила на електронното заявление от представител на ПДИ. Според Жулева все още са малко и администрациите, организирали читални за безплатен преглед на исканите документи.
Ловеч, Форумът за представяне на новите стандарти в достъпа до информация на 15 юни в Ловеч откри областният управител Николай Нанков. Пред 35 представители на областната и общинската администрация, местни структури на държавната власт, журналисти, НПО и граждани, които ползват ЗДОИ, Нанков подчерта: „Сигурен съм, че докато ние като граждани не се научим да искаме информация и да отстояваме правото да сме информирани, гражданското общество у нас няма как да се развие. От позицията, която заемам днес, съм убеден, че откритата и прозрачна работа на властта е гаранция за честност и почтеност – нещо, на което аз много държа.” Изпълнителният директор на ПДИ д-р Гергана Жулева представи основните принципи на Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи. Тя сравни България с международните норми, като посочи какво е направила организацията, за да подпомогне процеса на подписване и ратификация. Д-р Жулева акцентира, че засега държавата няма позиция по подписването и ратифицирането, но България следва да ратифицира този документ, за да покаже, че се присъединява към принципите на Съвета на Европа по отношение на прозрачността. Още повече, нашият закон е в синхрон с Конвенцията, подчерта Жулева. Юристът Александър Кашъмов обобщи последните изменения в ЗДОИ и представи основните дела, водени през миналата година. В конферентната зала на хотел „Президиум палас” цареше дискусионен дух, тъй като повечето присъстващи имаха опит с достъпа до информация. Те използваха форума и присъствието на областния управител, за да отправят редица въпроси - как се тълкува понятието „официални документи” в интернет-ерата; за стенограмата на разговора между Георги Първанов и Симеон Дянков; дали подаръците и ловните подвизи на управляващите са обект на ЗДОИ; кой определя принципа за надделяващ обществен интерес. Адвокат Кашъмов бе категоричен, че никъде в закона не е записано изискване за електронен подпис при подаване на заявления по интернет.
Велико Търново, На 23 юни в Община Велико Търново се проведе обществено обсъждане на българските стандарти и международните норми в областта на достъпа до обществена информация. То бе открито от областния управител доц. Пенчо Пенчев. В приветствието си Пенчев подчерта, че правото на информираност укрепва гражданското общество и е регулаторен механизъм за функционирането на съвременните демокрации. Пенчев допълни, че за Областна администрация - В. Търново гражданите са партньор и институцията води политика за разширяване достъпа до информация и прозрачност. Оценка за тази политика са двете грамоти и наградата „Златен ключ”, връчени на институцията през 2006 и 2008 г. от ПДИ. Изпълнителният директор на Програма достъп до информация д-р Гергана Жулева, представи основните дейности на фондацията. Друг акцент в изложението й бяха стандартите, заложени в приетата на 27 ноември 2008 г. от Съвета на Европа Конвенция за достъп до официални документи. Жулева констатира, че няма основни разминавания между Конвецията и ЗДОИ, но засега няма признаци за подготовка за ратификация на конвенцията от страна на България. Ръководителят на правния екип на ПДИ Александър Кашъмов, акцентира върху последните изменения в Закона за достъп до обществена информация. Той разясни основанията за отказ за предоставяне на информация, заплащаните от заявителите такси и разгледа понятията търговска тайна, лични данни, класифицирана информация. Изискването за електронен подпис при подаване на заявления по интернет не в съответствие със закона и не е основание за отказ, категоричен бе адвокат Кашъмов. Във форума участваха 39 представители на местни администрации и институции, адвокати, апелативни прокурори, общински съветници, директорите на Държавния военно-исторически арахив и ТД “Архиви“, пиари на институции, юристи от РИОКОЗ и РИОСВ, представителят на СЕМ във В. Търново, НПО, журналисти и граждани.
Габрово, Стремежът на общинската администрация в Габрово е дейността й да бъде прозрачна и разбираема за хората, каза на 24 юни в Габрово секретарят на общината Силвия Даскалова, откривайки общественото обсъждане на новите стандарти в областта на достъпа до информация в българското законодателство и международните норми, заложени в новоприетата Конвенция на Съвета на Европа за достъп до официални документи. По думите на Даскалова прилагането на ЗДОИ е условие за увеличаване на гражданското участие във формирането на общинските политики и информираността на хората - важна част от работата на общината при комуникацията с гражданското общество. На обсъждането, организирано от "Програма Достъп до Информация", д-р Гергана Жулева, изпълнителен директор на фондацията и ръководителят на правния екип Александър Кашъмов представиха основните принципи на Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи и последните изменения в ЗДОИ. В срещата участваха 51 представители на общинска и областна администрация, Окръжен съд, Окръжна прокуратура, ОД на МВР, Териториално статистическо бюро, БЧК, Регионален ресурсен център за работа с деца в неравностойно положение, Областен съвет по наркотични вещества, НПО, учители, специалисти по институционалните връзки с обществеността, журналисти, граждани. Николай Дачев, бивш кмет на града, съобщи че през 2009 г. е спечелил две дела в габровския Административен съд срещу общинската администрация за отказан достъп до информация. Димитър Личев, собственик на фирма "Рондо", подчерта, че в работата си използва ЗДОИ и често подава заявления до институциите с различни запитвания. Информацията подготвиха Никодим Даневски, Цветан Тодоров, Светослав Стефанов, Жанет Михова и Николай Нинов
НАЧАЛО | ПДИ | ЗДОИ | НОРМАТИВНА УРЕДБА | ПРАВНА ПОМОЩ | ОБУЧЕНИЯ | ПРЕДСТОЯЩО | ПУБЛИКАЦИИ | ВЪПРОСИ | ВРЪЗКИ | ТЪРСИ Българска версия • Последно обновяване: 01.07.2010 • © 1999 Copyright by Interia & AIP |
||||||