Информационен бюлетин
Брой 10(58), октомври, 2008 г.
От координаторската мрежа: Аз знам, че нищо не знам за правото да знам
Ива Антонова, координатор на ПДИ за област Враца

|
След като получих покана да пиша за достъпа до информация във Врачанска област, да си призная, се затрудних. Много по-лесно би ми било, ако можех да разкажа историите на будни граждани и журналисти, на получени откази и на епични съдебни битки в защита на правото да знам. Но уви, ситуацията е съвсем различна и анализът на това, защо масово в региона хората не познават демократичните ценности и правила, ще оставя на социолози, политолози или други експерти в обществените науки.
С ясната представа от журналистическия ми опит, че
когато информацията спи,
се раждат чудовища
приех за лична мисия една от основните цели на ПДИ – да се насърчава търсенето на информация чрез гражданско образование.
За да бъде преодоляна негативната реалност, координаторските усилия в района са били и продължават да са насочени към популяризирането на правото на знам като основополагащо за едно по-добро управление.
На практика тези идеи се осъществяват със засилено медийно присъствие и организирането на различни инициативи.
Още в самото начало регионалните медии се отвориха към темата за свободата на информацията и винаги имат готовност да отделят място за различни публикации и участия в новинарските емисии и публицистичните предавания. Интересен е фактът, че формулата за ефективна работа със средствата за масово осведомяване във Врачанско се оказа старата френска максима за апетита, който идва с яденето.
Добър пример е сътрудничеството с вестник „Конкурент” и кабелната „Телевизия Враца”. Всеки месец на специализираната страница „Консултант” публикува практически съвети за законовите възможности и начини за търсене на информация и правилата за защита на личните данни. Изданието често предоставя и аналитичната си страница за оповестяване на позицията на ПДИ по актуални проблеми, свързани със състоянието на достъпа до информация у нас. „Конкурент” отразява събитията от календара на фондацията и регионалните инициативи. Събитията намират място и в новините на местната кабелна телевизия. С репортажи и разговори на живо в студиото сутрешното предаване „Будилник” на кабелната програма води образователна политика, свързана с достъпа до информация и правото да знам.
За насочване на вниманието на местната общественост към фундаменталната демократична ценност – свободата на информацията, работещ подход се оказват срещите и дискусиите с различни групи, както и организирането на различни инициативи.
„Преди всички други свободи,
ми дайте свободата да знам,
да говоря и да споря свободно според съвестта си.” Тази идея на Джон Милтън описва най-общо смисъла на дискусиите, които бяха проведени през годините с клуб „Млад журналист” към Младежкия дом, различни неправителствени организации и журналистическите дружества във Враца.
Възможност за промяна на нагласите и популяризиране на мисията и целите на ПДИ бе намерена и в дарителството. Издания на фондацията са предоставени на информационните центрове и фронт-офисите на различни организации, а преди месец десетки комплекти от тях бяха дарени на регионалната библиотека „Христо Ботев” във Враца. Дарението включва четирите части на сборника с коментари „Съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация 2005-2008 г.”, годишните доклади за състоянието на достъпа до информация през 2006 г. и 2007 г., наръчника за администрацията „Как да прилагаме ЗДОИ”, наръчника за граждани „Как да получим достъп до информация”, информационната брошура и компакт диска по повод 10-годишнината на ПДИ.
Служителите на най-голямата библиотека в Северозападна България посочиха, че поредицата, описваща съдебната практика по ЗДОИ, е изключително ценна придобивка за фонда на институцията. Четирите части на сборника ще бъдат на разположение в библиотечната читалня. Според библиотечните служители, споделените съдебни случаи и практики, както и наръчниците за прилагане на ЗДОИ, ще бъдат много полезни за читателите.
Чрез регионалната библиотека дарените издания ще достигнат и до читалищните библиотеки в почти всички населени места във Врачанска област. Служителите споделиха, че хората в малките градове и села не познават правата си и не знаят от къде да получат информация в тази област. Полученото дарение ще им даде още един шанс да бъдат информирани за тази възможност, както и как могат да бъдат подпомогнати при упражняването на правото на информация. Според библиотечните работници, информационната брошура на ПДИ и наръчникът за граждани са много подходящи за малките библиотеки в региона.
„Дарението ви ще обогати фонда на библиотеката, ще представлява интерес за читателите и ще бъде съхранено за поколенията. С родолюбивия си жест вие давате пример за книголюбие и благородство, за което сме ви безкрайно признателни!”, пише в свидетелството за дарение, което получи ПДИ.
|