Информационен бюлетин
Брой 4(52), м. април, 2008
Състоянието на достъпа до информация в България 2007
|
На 9 май (петък), от 11.00 часа, в залата на БTA - бул. “Цариградско
шосе” 49 ПДИ ще представи годишния си доклад “Състоянието на достъпа
до информация в България 2007”
Положителни и достатъчни ли бяха промените в законодателството и практиките по достъпа до информация в България през 2007 година?
Лесно или трудно е търсенето и получаването на информация по електронен път в България?
Публикуват ли държавните институции и органите на местно самоуправление актуална обществена информация на Интернет страниците си?
Кои са най-често използваните мотиви за отказ на информация от страна на публичните институции?
Кои са най-активните групи, търсещи информация?
Как се прилагат ограниченията на достъпа до информация в България и какво реши съда в случаите, в които е потърсена защита на правото на информация от граждани, НПО и журналисти?
Отговори на тези въпроси ще намерите в годишния доклад на ПДИ "Състоянието на достъпа до информация в България 2007"
|
Както всяка година, ПДИ формулира изводи и препоръки към законодателната и изпълнителната власт въз основата на анализите на законодателството и практиките по достъпа до информация. Ето част от тях:
Ясна регламентация на задълженията за публикуване в Интернет.
Ясна процедура за търсене и получаване на информация по електронен път.
Въвеждането на принципа на преобладаващия обществен интерес при прилагане на ограниченията на правото на достъп до информация.
Административен и независим контрол за прилагането на ЗДОИ.
Постоянни обучения за служители в публичните институции по прилагането на ЗДОИ.
Фокус на доклада:
Електронният достъп до информация
За улесняване на достъпа до информация в контекста на постоянно развиващите се информационни и комуникационни технологии и за постигане на по-голяма прозрачност и отчетност на публичната администрация пред обществеността, ПДИ препоръчва:
Да се публикуват онлайн всички нормативни актове (закони, правилници, наредби, инструкции, постановления), индивидуални актове (заповеди, решения), както и подлежащи на съдебно обжалване устройствени планове и проекти, които съответните институции създават, прилагат или контролират.
Всяка институция да публикува онлайн актуална информация за поддържаните от нея публични регистри и бази данни.
Всяка институция да публикува онлайн подзаконови актове, правилници, указания, вътрешни правила, свързани с прилагането на ЗДОИ в съответната институция.
Всяка институция да публикува на Интернет страницата си всички договори на институциите, които изцяло или частично се изпълняват със средства от бюджета или със средства от европейските фондове.
Да се въведе възможност за електронно подаване на заявление и електронно проследяване пътя на заявлението в институциите.
Пълният текст на доклада може да намерите
тук.
|