Период на проекта: октомври 2023 - март 2024
Донор на проекта: Посолство на Кралство Нидерландия в България



 

Целта на проекта е съставянето на кратък анализ върху последните 10 години съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация с фокус върху значими проблеми и прецеденти.

 

В рамките на проекта ПДИ ще осъществи:

  • Преглед на съдебните дела по Закона за достъп до обществена информация, водени с подкрепата на ПДИ за периода 2013-20123 г.
  • Подготовка на кратък анализ на съдебната практика по Закона за достъп до обществена информация, отразяващ най-важните съдебни решения в периода 2013-2023 г.
  • Представяне на краткия анализ в публично събитие с участието на съдии от административните съдилища, адвокати и юристи от държавни институции.


 
РЕЗУЛТАТИ
 

 

На 14 март 2024 в "Хотел Централ София" Програма достъп до информация проведе конференция на тема „Актуална съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация“.

 

На хибридната конференция, провеждана наживо и онлайн в зуум, с директно видеoизлъчване във фейсбук, бе представена и обсъдена актуалната съдебна практика, свързана с прилагането на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), подбрана от правния екип на Програма достъп до информация. Целта на събитието бе да запознае аудиторията с практиката на Върховния административен съд и административните съдилища през последните години. Представихме ианализ на съдебните решения по важни проблеми, свързани с приложението на ЗДОИ.

Гости на конференцията бяха министърът на правосъдието д-р Атанас Славов, посланикът на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург, председателят на Съюза на съдиите Татяна Жилова, председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев, магистрати от Върховния административен съд и административените съдилища, преподаватели и др.

 

„Правото на достъп до информация е базисно право, то гарантира прозрачността в различните сектори на управлението“, каза посланикът на Нидерландия Симон ван дер Бург, а министър Славов подчерта, че "въпреки много успехи в последните десетилетия – изработването на основната правна рамка, последващото й развитие и усъвършенстване, за които голям принос има именно ПДИ, предизвикателствата пред конституционното право на гражданите на достъп до информация не са изчерпани".

 
*  *   *
 

 

ПДИ представя анализ и обобщение на практиката на Върховния административен съд и административните съдилища по Закона за достъп до обществена информация през последните 10 години. 

 

Анализът може да бъде полезен в ежедневната работа на административните съдии, адвокатите, юрисконсултите, прокурорите, изследователите, преподавателите и студентите, представителите на неправителствени организации, журналисти и общественици, които ползват ЗДОИ в работата си. 

 

Прегледът и обобщението на съдебната практика обхващат около 700 решения и определения на Върховния административен съд и административните съдилища. Отчетена е и практиката на Конституционния съд и Европейския съд по правата на човека.

 

Темите в анализа са развити както следва, от адв. Кирил Терзийски – задължените субекти, понятието „обществена информация“, достъп до информация – достъп до документи, оставяне на заявление без разглеждане, мълчаливите откази; от адв. Стефан Ангелов – достъп до информация по електронен път, електронен подпис на заявлението, предоставяне на информация чрез посочване на електронен адрес, отказ поради предоставена в предходните 6 месеца информация, търговска тайна, надделяващ обществен интерес, свързан с отчетност при разпореждане с публични средства; от адв. Александър Кашъмов – ограничението, свързано със защитата на личните данни, ограничението, свързано със защитата на подготвителните документи, обща редакция на текста.

 

„Съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация 2013 - 2023”, Програма Достъп до Информация, 2024, 80 стр., ISBN 978-954-9953-58-9